Opinie o Nas
Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina? 0
Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina?

Każda więźba dachowa ma swoją specyfikę. To, jak będzie ona wyglądać, zależy głównie od szczegółów projektu danego domu. Konstrukcja dachu składa się jednakże z pewnych uniwersalnych elementów, które muszą być uwzględnione w ogólnej strukturze całości. W kolejnych tekstach staramy się przybliżyć poszczególne części dachów oraz więźb dachowych, które łącznie decydują o wytrzymałości tych struktur oraz ich funkcjonalnych walorach. Następną z nich jest podwalina. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.

Co to jest podwalina i jakie zadanie spełnia?

Choć belka podwalinowa nie jest najbardziej oczywistym elementem w więźbach, to jednak jej stosowanie stanowi standard w większości scenariuszy. Kluczową cechą wyróżniającą belki podwalinowe jest to, że spoczywają one bezpośrednio na stropie. Właśnie na nich opierają się słupy, które standardowo wchodzą w skład konstrukcji dachu płatwiowo-kleszczowego. Z reguły belki te są bardzo masywne i wytrzymałe, dzięki czemu stabilizują całość i chronią konstrukcję przed skutkami parcia i ssania wiatru.

Belka podwalinowa drewniana, ale nie tylko

Najczęściej w praktyce budowlanej występuje podwalina drewniana, co wynika z własności więźb dachowych – zwykle wykonanych w całości z drewna. Można jednak spotkać także inne rozwiązania. Dlatego dziś stosowana jest podwalina żelbetowa, której popularność rośnie, szczególnie w przypadku dachów o konstrukcji szkieletowej. Alternatywę dla niej stanowią podwaliny betonowe. W takim układzie mogą one zastępować ściany fundamentowe i są dość powszechnie oferowane jako elementy prefabrykowane – przeznaczone dla budynków stawianych nowoczesnymi technikami.

Czytaj również: 

Miecz ciesielski (więźba dachowa) - czym jest?

Dźwigar dachowy. Czym jest i jak dobrać go do dachu?

Wiatrownica - czym jest? Jak montuje się wiatrownicę?

 Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium