Opinie o Nas
Stropodach. Czym jest? Jakie rodzaje stropodachów znamy? 1
Stropodach. Czym jest? Jakie rodzaje stropodachów znamy?

Konstrukcja domu musi uwzględniać pewne elementy, bez których budynek nie może funkcjonować jako spójna całość. Jednym z nich jest stropodach, co trzeba mieć na uwadze przy projektowaniu obiektu. Generalnie można dzisiaj wskazać różne rodzaje stropodachów, które spotyka się w praktyce budowlanej. Są one zróżnicowane w zakresie cech technicznych i dobór odpowiedniej opcji zależy od takich czynników jak specyfika projektu czy budżet – poszczególne z rozwiązań mogą bowiem stanowić nieco większy wydatek w zależności od doboru materiałów czy wykonawcy.

Co to jest stropodach?

Podstawowa definicja często pomaga właściwie pochylić się nad tematem. W tym przypadku kwestia jest w miarę prosta. Stropodachy to po prostu dachy płaskie, stanowiące zarazem najwyższą kondygnację budynku. Dzisiaj są one znacznie rzadziej stosowane, ale były standardem chociażby w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy wiele domów jednorodzinnych budowano właśnie w taki sposób. Potem tendencje zaczęły się zmieniać, ponieważ Polacy zaczęli chętniej sięgać po dachy spadziste – bardziej skomplikowane i droższe w realizacji, ale wizualnie atrakcyjniejsze.

Konstrukcja stropodachu

Ogólnie rzecz biorąc, wskazać można dwa typy stropodachów – ocieplone oraz nieocieplone. W przypadku tych drugich rozwiązania budowlane są znacznie prostsze. Wystarczy między innymi zapewnienie spadku rzędu co najmniej 3%. Można wykonać go z użyciem zaprawy cementowej czy zaprawy na kruszywie lekkim. Za spadek może też odpowiadać konstrukcja dachu, a więc odpowiednie pokrycie. Stropodach tradycyjny sprawdzi się wyłącznie tam, gdzie izolacja termiczna i temperatura w obiekcie nie mają większego znaczenia (tyczy się to na przykład magazynów). W przypadku domów trzeba wykonać stropodach ocieplony. Tu pojawiają się dodatkowe opcje.

Typy stropodachów z ociepleniem

Często spotyka się stropodachy pełne, a więc takie, w których każda z warstw szczelnie się ze sobą łączy (stropodach pełny to warstwy: nożna, ociepleniowa, spadkowa i wreszcie pokrycie dachowe). Dalej mamy stropodach odpowietrzany – znajdują się w nim kanaliki odpowiedzialne za odprowadzanie wilgoci oraz redukcję ciśnienia (przekrój stropodachu wygląda w tym przypadku tak, że kanaliki prowadzi się pod pokryciem i warstwą dylatacji). Następnie wskazać trzeba stropodachy wentylowane – wykonywane w konstrukcji dwudzielnej. Warstwa pierwsza to strop poziomy, druga posiada spadek. Izolatorem jest zazwyczaj styropian. Istnieją też stropodachy odwrócone, gdzie izolacja cieplna jest powyżej izolacji przeciwwilgociowej. W praktyce stropodach odwrócony to warstwy: nośna, spadkowa, izolacja przeciwwilgociowa, izolacja termiczna i warstwa zewnętrzna.

 

Komentarze do wpisu (1)

30 kwietnia 2020

Budowałem dom oczywiście ze stropodachem ocieplonym. Odradzano mi płaski dach z uwagi na problem z odśnieżaniem, aczkolwiek nie spodziewam się u nas solidnego śniegu przez szereg najbliższych zim (zmiany klimatu robią swoje). Zresztą dla mnie nawet wejście na górę i odśnieżenie nie jest jakimś wielkim problemem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium