Opinie o Nas
Jętka dachowa - czym jest? Konstrukcja i wymiary jętki 2
Jętka dachowa - czym jest? Konstrukcja i wymiary jętki

Konstrukcja więźby dachowej to różne elementy, z których każdy spełnia ściśle określone zadanie. Oznacza to, że nie ma miejsca na dowolność. Projekt musi być odpowiednio opracowany i musi uwzględniać wszystko, co przesądzi o trwałości dachu i stabilności całego obiektu. Najwięcej uwagi więźbom poświęcają w praktyce inwestorzy indywidualni decydujący się na budowę własnych domów. Mogą oni zlecić wykonanie więźby pracowni ciesielskiej lub zdecydować się na rozwiązanie prefabrykowane – działają zakłady wytwórcze wyspecjalizowane ściśle na tym odcinku. Do najczęściej spotykanych zaliczają się w praktyce więźby krokwiowo-jętkowe.

Jętka dachowa – czym jest?

Generalnie jętka w formie poziomej belki łączy ze sobą przeciwległe krokwie i usztywnia całą konstrukcję więźby. Zazwyczaj wymiary jętki nie przekraczają 3,5 metrów długości, choć rzecz jasna wszystko jest ściśle uzależnione od specyfiki danego projektu. Wymiary przekroju poprzecznego (a więc grubość jętki) przedstawiają się różnie, a ostateczne decyzje w tym aspekcie podejmuje konstruktor odpowiedzialny za dobór wszystkich składowych więźby wraz z ich parametrami. Jętki dachowe cechuje praca na ściskanie – rozpierają one równoległe krokwie, przeważnie w połowie ich rozpiętości, czasami w jednej trzeciej od góry. Dzięki takiemu podparciu belki krokwiowe są dłuższe, a realizowane dachy mogą mieć zwiększoną rozpiętość. Więźba dachowa jętkowa ma ten walor, że pozwala zredukować odkształcenia w porównaniu z wariantami pozbawionymi dodatkowych podparć.

Połączenie krokwi z jętką

Obciążenia będą przekazywane prawidłowo, jeśli jętki zostaną połączone z krokwią w należyty sposób. W tym celu wykorzystywane są różne techniki i to fachowcy odpowiedzialni za realizację projektu muszą zdecydować, który wariant będzie w danym przypadku właściwy. Przeważnie wymienia się w tym aspekcie trzy rozwiązania. Pierwszym jest połączenie śrubowe – śruby jako łączniki stężające gwarantują wzajemne przyleganie oraz docisk belek do krokwi. Druga opcja to połączenie na styk – zakłada wykorzystanie podwójnej nakładki i jest aktualnie wypierane przez użycie płytek kolczastych lub perforowanych. Trzecim rozwiązaniem jest połączenie na półjaskółczy ogon – zbliżone do pierwszego wariantu, ale zakłada użycie dodatkowego łącznika mechanicznego.

Czytaj również: 

Krokiew - rodzaje i montaż

Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy?

Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

Komentarze do wpisu (2)

1 czerwca 2024

PODOBNIE

1 czerwca 2024

MÓJ DOM

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium