Opinie o Nas
Jak zbudować saunę w ogrodzie? Budowa sauny ogrodowej krok po kroku 0
Jak zbudować saunę w ogrodzie? Budowa sauny ogrodowej krok po kroku

Wiele osób decyduje się na posiadanie sauny. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to ciekawy dodatek. Można z powodzeniem wykorzystać ją celem zapewnienia domownikom ciekawej przestrzeni dla relaksu. Oczywiście możliwości jest wiele. Sauna może być miejscem mniejszym lub większym, a sposób jej wykonania także bywa odmienny. Nabycie sauny ogrodowej w ramach gotowego zestawu to ciekawa opcja. Można ją szybko zmontować, ale nie każdemu to odpowiada. Rozważenie samodzielnej budowy również jest godne uwagi. Przy dozie zapału i umiejętności, rezultat może dać wiele satysfakcji. Nie bez znaczenia są też aspekty natury finansowej. Samodzielnie stawiany domek w ogrodzie z funkcją sauny zwykle nie kosztuje wiele. Na pewno będzie tańszym przedsięwzięciem aniżeli to, co oferuje wiele firm. Nie da się jednak zaprzeczyć, że czasami lepiej i wygodniej jest zlecić prace fachowcom. Każdy z inwestorów musi dokonać indywidualnego wyboru.

Sauna zewnętrzna w ogrodzie. Czy trudno zbudować ją samemu?

Można wiele mówić o tym, jak wykonać saunę i jakie kryteria powinna ona spełniać. Czy jej przygotowanie jest zadaniem skomplikowanym? Dla osób z elementarnym doświadczeniem raczej nie. Koszt pozyskania projektu, jak też materiałów i narzędzi nie lokuje się w czołówce kosztownych przedsięwzięć. Część elementów da się pozyskać na rozmaitych wyprzedażach, organizowanych okresowo przez składy budowlane. To doskonała wiadomość dla oszczędnych, którzy z uwagą liczą wydawane złotówki.

Jak zbudować saunę w ogrodzie? Zacznij od sprawdzonego projektu

Pierwsza rzecz, jaką należy mieć na uwadze to wspomniany wyżej projekt. Najczęściej sauna to niewielki domek oddzielony do reszty zabudowań. Bywają jednak rozwiązania zintegrowane z łazienkami. Model będący samodzielnym obiektem ma jednak zdecydowanie więcej plusów. Łatwiej go bowiem zaaranżować i zapewnić należyte walory techniczne. Jakość wykonania konstrukcji ma ogromne znaczenie. Dobry projekt stanowi punkt wyjścia, ale skąd go pozyskać? Dobrą opcją będzie skorzystania z bezpłatnych zasobów. Wiele ciekawych projektów czeka na forach dyskusyjnych o tematyce budowlanej, jak też na blogach. Ponadto można zlecić przygotowanie projektu specjalistom. Czasami sauny obok domu są wręcz architektonicznymi perełkami. Właściwie przygotowany projekt powinien uwzględnić przyłącza dla mediów. Gdy w obiekcie ma znaleźć się piec na prąd, niezbędna będzie elektryczność. Instalacja wodnokanalizacyjna także się przyda. Chodzi zwłaszcza o prysznic, pod którym będzie można się spłukać po sesji. Okaże się nieodzowny zwłaszcza wówczas, gdy w pobliżu nie ma basenu, jeziora czy stawu.

Z czego zbudować saunę ogrodową?

Kluczowym materiałem, z którego należy skorzystać jest oczywiście drewno. Nadbudowa może być w całości z niego wykonana. Fundament natomiast - murowany. Na podłodze powinna pojawić się wytrzymała posadzka. Jeśli chodzi o drewno, powinno być zaimpregnowane preparatem zapobiegającym rozwojowi pleśni czy grzybów. Sauna ogrodowa na bazie gotowych komponentów do złożenia pozwala czasami na jej szybki demontaż. Jeśli fundament nie będzie murowany, obiekt da się dość swobodnie przenosić w inne miejsca. Aby tak było, całość powinna opierać się na drewnianej, lekkiej podstawie. Naturalnie konieczne elementy w saunie to ławy. Powinny być wykonane z wytrzymałego drewna, które nie nasiąka wodą i nie sprzyja rozwojowi pleśni. Również tutaj kłania się właściwa impregnacja. Ilość ław zależy od wielkości planowanej sauny. Czasami montuje się pojedynczą ławę jednopoziomową, a czasami poziomów jest kilka. Opcją wartą rozważenia są miękkie zagłówki przy ławach. Z pewnością poprawią one komfort użytkowania siedzisk. Konieczne będą też drzwi. Zazwyczaj stosuje się dzisiaj skrzydła szklane, choć model drewniany też wchodzi w grę. Istotna jest wentylacja, szczególnie gdy sauna będzie opalana piecem na drewno. Konieczna jest pewność, że produkty spalania i dym będą odprowadzane na zewnątrz.

Jak dobrać rozmiar sauny ogrodowej?

Gabaryty sauny ogrodowej będą zależeć głównie od tego, ile osób ma z niej korzystać. Gdy chcemy zapraszać do niej gości, dobrze będzie pomyśleć o czymś większym. Sauna w domu zwykle jest ograniczona metrażem łazienki, chyba że stanowi część dobudowaną. Specyfika konstrukcji bywa rożna. Najważniejsze, aby całość była dostosowana do panującej wewnątrz temperatury oraz wilgotności. Sauny w ogrodzie powinny być umiejscowione w pewnej odległości od innych zabudowań. To ważne, ponieważ zmniejsza ryzyko pożaru. Jeżeli istnieje możliwość, sauna ogrodowa powinna stać nad wodą. Użyte materiały można zabezpieczyć także przed ogniem. Istnieją specjalne preparaty, za pomocą których da się zaimpregnować drewno.

Jaki jest przybliżony koszt budowy sauny ogrodowej?

Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w budowie saun. Dobierają materiały i czuwają, aby domek z instalacją był solidnie wykonany. Oczywiście poza samą bryłą ważny jest także osprzęt. W gotowych zestawach pojawia się czasami piec. Jest on konieczny, ale wydajność to odrębna kwestia. Decydując się na indywidualny projekt, można pomyśleć o systemie grzewczym wyższej jakości. Chodzi o to, aby sauna ogrodowa spełniała swoje zadanie w stu procentach. Poszczególne rodzaje pieców mają odmienne parametry, tempo nagrzewania i czas oddawania temperatury.  Wpływa na to także to, czy użyte materiały oraz elementy techniczne spełniają techniczne wymagania. W przypadku pieca najczęściej wybór pada na model opalany drewnem. Nie powinno być problemu z uzyskaniem odpowiedniej temperatury. Zwykle droższą opcją są piece elektryczne, ale mają swoje plusy. Pozwalają na płynniejsze regulowanie temperatury za pomocą termostatu. Czynnikami zwiększającymi koszt mogą okazać się elementy dodatkowe. Bywa, że sauna ogrodowa stanowi część większego projektu. Wówczas w ogrodzie znaleźć mogą się letnia kuchnia, barek czy salonik - niekoniecznie w ramach jednego obiektu. Oczywiście wszystko zależy od dostępnych zasobów finansowych, jak też wielkości działki. Posiadacze większych terenów mogą pozwolić sobie na dużą swobodę.

Czytaj również: 

Kwietnik z palet do ogrodu. Jak go wykonać? [instrukcja]

Jak zrobić zadaszenie tarasu? Poradnik, inspiracje, podpowiedzi

Jak przymocować trampolinę ogrodową do podłoża?

Sprawdź produkty z oferty Armet, który wykorzystasz podczas budowy sauny ogrodowej

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl