
Opłotowanie posesji ma wiele zalet. Pozwala czytelnie określić teren, który do nas należy i na który inni bez pozwolenia wchodzić nie powinni. Oprócz tego ładnie wykonane ogrodzenie z desek wygląda bardziej estetycznie niż alternatywy z siatki czy metalowych paneli. Są zresztą domy, do których właśnie płot z desek pasuje najlepiej w wymiarze czysto wizualnym. To też jedno z tych rozwiązań, gdzie bez pomocy specjalistów z zewnątrz można uzyskać znakomite efekty, ponieważ wykonanie prostego drewnianego ogrodzenia własnym sumptem nie jest skomplikowane.
Płot ze sztachet – co będzie nam potrzebne
Najważniejsze elementy, w które trzeba się zaopatrzyć przed rozpoczęciem prac to sztachety drewniane, słupki wraz ze specjalnymi metalowymi obejmami, wysokiej jakości środek impregnujący oraz mocowania. Doskonale sprawdzą się wkręty ocynkowane – dzięki warstwie ocynku nie będą podatne na rdzewienie i negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli chodzi o impregnat, w sprzedaży są różnego rodzaju farby, które z jednej strony nadadzą deskom miłego dla oka wybarwienia, a jednocześnie zabezpieczą je przed oddziaływaniem zlej pogody czy promieniowania UV.
Sztacheta drewniana sztachecie nierówna
Jakość desek jest ważna. Warto zainwestować w te wykonane z solidniejszych gatunków drewna, takich jak dąb, modrzew czy wiąz. Te gatunki cechuje podwyższona twardość i z dodatkową impregnacją stanowić będą rozwiązanie na długie lata. Do najmniej trwałych zalicza się z kolei deski z brzozy, wierzby, lipy czy topoli. Można je rozważyć jedynie wówczas, gdy bardzo zależy nam na obniżeniu kosztów. Tym bardziej jednak materiał trzeba będzie potraktować sprawdzonym impregnatem.
Budowa płotu z drewna – to nie jest trudne!
Gdy już wybraliśmy odpowiednie sztachety na płot i mamy pomysł na to, jak całość ma się prezentować, to pora na wzięcie się do pracy. Na początek dobrze będzie pokryć wszystkie z drewnianych elementów farbą impregnującą – tyczy się to także słupków osadzanych w ziemi w równych odległościach.
Czytaj również: Jak zrobić taras na wspornikach?
Celem utrzymania linii prostej wbijania słupków warto posłużyć się na przykład sznurkiem murarskim. Same słupki powinny być osadzane w metalowych obejmach wspomnianych wcześniej – odizolują one drewno od kontaktu z gruntem. Ogrodzenie ze sztachet powstaje poprzez mocowanie desek na słupkach w odpowiednim układzie, do czego posłużą śruby ocynkowane. Ponadto słupki należy zwieńczyć specjalnymi daszkami, które ograniczą zaleganie wody.
Adam
Do praktycznie wszystkich swoich prac w drewnie używam akcesoriów z Waszej hurtowni i jak dotąd nie zawiodły mnie. Świetne rozwiązania, zdecydowanie polecam. A płot jeszcze przede mną.