Opinie o Nas
Kołek rozporowy typu "Molly" - specyfika i montaż 1
Kołek rozporowy typu "Molly" - specyfika i montaż

Kołki rozporowe typu „Molly” są wykonane z połączenia stopu cynku oraz aluminium. Korpus kołka zaprojektowany został na kształt tulei z kołnierzem. W kołnierzu wykonane są dwa „zęby”. Podczas wbicia kołka, „wpijają się” one w materiał (np. gips-karton), co zapobiega obracaniu się korpusu w otworze. Kołek posiada również specjalne nacięcia, na których się odkształca (rozpiera) podczas wkręcaniu śruby.

Warto zaznaczyć, że samo rozparcie kołka montażowego typu „Molly” może nastąpić na dwa sposoby:

1. Pierwszy sposób montażu:

Molly - ręczny sposób montażu

„Ręczne” wkręcenie śruby z gwintem metrycznym w nakrętkę znajdującą się na końcu korpusu. Układ śruby względem nakrętki działa na podobnej zasadzie, co w przypadku kotew stalowych. Z tą różnicą, że w przypadku „Molly” nakrętka jest integralnym elementem korpusu.

 

2. Drugi sposób montażu:

Molly - automatyczny montaż przy pomocy kleszczy

„Automatyczny” montaż za pomocą kleszczy do osadzania kołków typu „Molly”.

 

„Molly” występują na rynku w dwóch głównych odmianach. Różnią się one zakończeniem elementu łączącego (śruby z gwintem metrycznym). Są to:

  1. Kołki typu Molly z elementem łączącym zakończonym łbem (krzyżak):
    kołek Molly - śruba
  2. Kołki typu Molly z elementem łączącym zakończonym hakiem.
    Tu z kolei możemy wyróżnić:

 

Podłoża z pustką powietrzną, do których zaleca się stosowanie kołków „Molly”, to:

  1. Płyty gipsowo-kartonowe
  2. Płyty wiórowe;
  3. Sklejka.

Z kolei nie nadają się one do użycia przy płytach gipsowych, czy kształtownikach metalowych. Z uwagi na specyfikę „Molly” wydaje się to dość oczywiste, jednak na potrzeby tego artykułu w ramach objaśnienia podkreślamy informację, która również widnieje w oficjalnej Aprobacie Technicznej.

Dla zainteresowanych – pełną Aprobatę dotyczącą m.in. omawianych złączy „Molly” umieszczamy poniżej tekstu (Pliki) do ściągnięcia w postaci pdf.

 

Zobacz kołki "Molly" w sklepie >>

Komentarze do wpisu (1)

16 listopada 2017

Ten z haczykiem stosowałam do wieszania doniczek na suficie, ale trzeba wiedzieć jak to robić, ja niestety poniosłam sporo klęsk zanim się udało. Wcześniej czytałam jeszcze o innych rodzajach mocowania, ale to raczej dla poważnych robót - może komuś się przyda https://abcporady.pl/zamocowania-ktorych-nie-znasz-do-czego-sluza-przyklady/ Wszystko opisane, przypuszczam, ze to lektura dla przyszłego majstra :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium