Opinie o Nas
Kotwy metalowe - gdy liczy się trwałość 0
Kotwy metalowe - gdy liczy się trwałość

Praca z twardym podłożem może napotkać pewne trudności, ale na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą ją znacznie ułatwić. Co ważne, nie są to akcesoria skomplikowane technicznie ani trudno dostępne. Nie cechuje ich także wysoka cena. Są dość tanie i wypróbowane przez pokolenia fachowców, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć je do stałego zestawu mocowań. Kotwy metalowe, bo o nich tutaj mowa, zaliczają się do bardzo prostych, a równocześnie skutecznych metod trwałego mocowania elementów.

 

Wspomniane metalowe kotwy sprawdzają się doskonale w pracach z takimi materiałami jak beton zbrojony lub niezbrojony, a także kamień naturalny. Ten ostatni potrafi sprawić wiele kłopotów w obróbce z uwagi na swoją wytrzymałość i specyficzną strukturę. Nie zawsze istnieje możliwość, aby osadzić kotwę w kamiennej powierzchni. Jeśli jest ona zbyt twarda, nawet najsolidniejszy produkt na rynku może okazać się niewystarczający. Dlatego większość specjalistów radzi, aby skoncentrować się na betonie, który należy do materiałów bardziej przewidywalnych.

 

Jest wiele powodów, dla których warto stosować kotwy. To akcesorium praktyczne i łatwe w użyciu. Możemy bardzo szybko zamontować kotwę w wybranym miejscu, dzięki czemu świetnie nadaje się do zastosowań seryjnych, w których wykorzystuje się większą liczbę elementów. Na jednej ścianie można w niedługim czasie umieścić wiele jednakowych kotew, które posłużą na przykład do montażu konstrukcji wymagającej wysokiej wytrzymałości. Każda kotwa jest wyposażona w specjalny klips, który zatrzymuje ją w określonym miejscu. Nie ma zatem ryzyka, że ulegnie przemieszczeniu.

 

Wypustki znajdujące się na pierścieniu kotwy działają na zasadzie blokady – element jest nieruchomy i trwale związany z powierzchnią, w której został umieszczony. Jeśli materiał jest dostatecznie wytrzymały, nawet duże obciążenie nie stwarza ryzyka wypadnięcia kotwy z miejsca, w którym się znalazła. W niektórych typach stosuje się zaokrąglone stożki rozporowe. Ta niewielka modyfikacja ma spore znaczenie, jeśli element ma się znaleźć w drewnie. Łatwiej będzie go w nim umieścić. Warto zwrócić uwagę na optymalizację geometrii klipsa kotwy. Odpowiednia budowa sprawia, że kotwa będzie się doskonale trzymać nawet w betonie niskiej klasy.

łącznik ościeżnic

Wygładzona główka kotwy zabezpiecza gwint przed uszczerbkiem, gdy będziemy ją wbijać. Kolejnym ciekawym rodzajem kotwy jest łącznik do ościeżnic. Ma on dość specyficzne zastosowanie, ponieważ jest używany do montażu ram okiennych – zarówno drewnianych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych. Można go też z powodzeniem wykorzystać do montowania ościeżnic drzwi, a także uniwersalnych uchwytów z metalu lub drewna. Większość tego rodzaju produktów jest wykonana z solidnej stali ocynkowanej. Elementy składowe łącznika to korpus, łącznik główny oraz trzpień rozporowy.

Godna uwagi jest także kotwa stalowa pobijana, którą można wykorzystać jako korpus rozporowy przy montażu elementów z gwintem metrycznym. Zgodnie z typową specyfikacją, kotwę stalową tego rodzaju można wykorzystywać podczas prac z kamieniem naturalnym, cegłą silikatową, betonem zbrojonym i niezbrojonym, a także cegłą pełną. Na rynku dostępne są różne modele kotew, różniące się takimi parametrami jak średnica wiercenia, długość całkowita czy typ gwintu. Na koniec, osoby zainteresowany szczegółami technicznymi, zachęcamy do zapoznania się z treścią Europejskich Aprobat Technicznych, które są dostępne do pobrania poniżej (w plikach). Są to przede wszystkim bardzo rzetelne źródła szczegółowych informacji odnośnie kotew.

 

Zobacz kotwy metalowe w sklepie >>

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium