Opinie o Nas
Papa termozgrzewalna. Czym jest i co warto wiedzieć? 0
Papa termozgrzewalna. Czym jest i co warto wiedzieć?

Kiedyś dość powszechnie stosowano papy klejone lepikiem. Sprawdzały się jako tani rodzaj pokrycia dachowego, jednakże z czasem ich walory jakościowe okazały się średnio zadowalające. Nie stanowiły one materiału trwałego, dlatego zaczęły je wypierać nowsze technologie. Papa starego typu jest dziś aplikowana coraz rzadziej, ponieważ zwyczajnie się to nie opłaca. Znacznie lepszą opcją okazuje się dziś papa termozgrzewalna, dzięki której można efektywnie kryć dachy, jednakże zakres jej zastosowań jest zdecydowanie szerszy, o czym doskonale wiedzą budowlańcy.

Jakie papy termozgrzewalne wyróżniamy?

Aktualna przewaga pap termozgrzewalnych wynika głównie z tego, że jest to technologia nowsza i biorąca pod uwagę czynniki wcześniej pomijane. W gruncie rzeczy stanowi ona materiał o doskonałych własnościach hydroizolacyjnych. Stąd warto kłaść ją na dachach, jednakże zdaje egzamin również w charakterze izolacji fundamentów czy jako membrana hydroizolacyjna w obiektach budowlanych różnego rodzaju. Ponadto wyróżnia się papę termozgrzewalną podkładową, a także wierzchniego krycia (tak zwaną nawierzchniową). Pierwsza z nich jest aplikowana na podłożu, chociażby w czasie remontowania dachu, ale także przy budowie nowych zadaszeń. Druga stanowi element systemu izolacji wielowarstwowej i nadaje się do wierzchniego krycia dachu.

Papie papie nierówna

Oferta rynkowa uwzględnia dziś odmienne rodzaje pap, które różnią się między sobą parametrami technicznymi. Aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to chociażby grubość. Papa grubsza będzie bardziej efektywna jako izolator i bardziej odporna na czynniki degradacyjne. Poza tym znacznie łatwiej ją układać. Bardzo istotna jest też gramatura osnowy, jaka decyduje o finalnej wytrzymałości pokrycia – wskazany wskaźnik powinien wynosić przynajmniej 200 g/m2. Istotna jest też nieprzemakalność papy termozgrzewalnej, ponieważ musi ona skutecznie zatrzymywać penetrację wody.

Układanie pap termozgrzewalnych – na co zwracać uwagę?

Jeśli decydujemy się na warstwowe układanie papy, w przypadku jednej warstwy należy użyć materiału na welonie szklanym. Dopiero na kolejnej z warstw powinna znaleźć się osnowa z tkaniny szklanej czy włókniny poliestrowej. W przeciwnym razie może dochodzić do powstawania spękań, a te mogą wpłynąć destrukcyjnie na całość pokrycia. Celem wzmocnienia całości wykorzystuje się też łączniki fizyczne, a więc gwoździe do pap. Towarzyszą im podkładki do papy, które w zależności od wybranego wariantu mogą być wykonane z blachy ocynkowanej lub tworzywa sztucznego.

Czytaj również: 

Poziomowanie łat. Jak to robić i jakie wkręty wybrać?

Wieniec dachowy. Jak wykonać wieniec pod murłatę?

Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina?

Sprawdź produkty z naszej oferty, którey wykorzystasz przy montażu papy termozgrzewalnej

Źródło zdjęcia: Wikipedia.org

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium