Opinie o Nas

Kotwa chemiczna

WCF-VESF Kotwa chemiczna epoksydowa / 300ml WCF-VESF Kotwa chemiczna epoksydowa / 300ml
Producent: WKRET-MET
Cena:

42,40 zł

Cena netto: 34,47 zł

szt
zobacz więcej
WCF-PESF  Kotwa chemiczna poliestrowa do betonu i cegły / 300ml WCF-PESF Kotwa chemiczna poliestrowa do betonu i cegły / 300ml
Producent: WKRET-MET
Cena:

60,00 zł

Cena netto: 48,78 zł

szt
zobacz więcej
PCF - Pompka do czyszczenia otworów PCF - Pompka do czyszczenia otworów
Producent: WKRET-MET
Cena:

108,00 zł

Cena netto: 87,80 zł

szt
zobacz więcej
SCF Szczotka do czyszczenia otworów do kotew chemicznych SCF Szczotka do czyszczenia otworów do kotew chemicznych
Producent: WKRET-MET
Cena:

40,00 zł

Cena netto: 32,52 zł

zobacz więcej
TSM / Tuleja siatkowa metalowa TSM / Tuleja siatkowa metalowa
Producent: WKRET-MET
Cena:

63,00 zł

Cena netto: 51,22 zł

zobacz więcej
TSN - Tuleja siatkowa nylonowa TSN - Tuleja siatkowa nylonowa
Producent: WKRET-MET
Cena:

1,00 zł

Cena netto: 0,81 zł

zobacz więcej

Co to jest kotwa chemiczna?

Prace montażowe prowadzone są z użyciem różnych narzędzi, materiałów oraz akcesoriów. Pojęcie kotwy jest najczęściej kojarzone z metalowym łącznikiem osadzanym (kotwionym) w podłożu. Zwykle mamy na myśli takie podłoża, jak beton czy kamień. Jednakże w praktyce fachowcy coraz częściej sięgają dziś po alternatywę, którą są kotwy chemiczne. Można porównać je do kleju, który pozwala na zastępowanie klasycznych kotew prętami gwintowanymi. Mimo prostej konstrukcji pozbawionej typowych elementów kotwy do betonu, pręt zostaje trwale osadzony w materiale.

Kotwa chemiczna do betonu

Jak wspomniano, najczęściej kotwy są wykorzystywane przy pracy z betonem, choć w grę wchodzą też inne warianty. Najważniejsze jest jednak to, aby docelowe połączenie było solidne - kotwienie może to zapewnić. Użycie kotwy chemicznej z asortymentu sklepu e-Armet.pl daje efekty zbliżone do kotwienia "tradycyjnego", dlatego to aktualnie częsty wybór specjalistów. Głównym składnikiem kotwy chemicznej jest odpowiednia żywica syntetyczna lub mieszanka kilku takich składników. Efektem jest powstanie plastycznej masy, jaka z czasem twardnieje i po zastygnięciu wykazuje daleko idącą odporność na siły zewnętrzne.

Montaż kotwy chemicznej

W terminologii specjalistycznej kotwy chemiczne określa się czasami mianem łączników iniekcyjnych. Wynika to z faktu, że masa jest wstrzykiwana do nawierconego wcześniej otworu. Zwykle stosuje się w tym celu standardowe pistolety do mas, ponieważ większość dostępnych na rynku mieszanek znajduje się w kartuszach - charakterystycznych dla innych mas budowlanych, takich jak kleje silikonowe czy akrylowe. Po wstrzyknięciu masy w otwór należy umieścić w nim kotwiony element, na przykład metalowy pręt.

Jak długo twardnieje kotwa chemiczna?

Czas wiązania masy wygląda rożnie w zależności od warunków panujących w danym miejscu. Ogólnie przyjmuje się, że typowy minimalny czas twardnienia dla kotew chemicznych to około 30 minut. Czas ten będzie się jednak wydłużał, jeżeli w miejscu prowadzenia prac występuje wysoka wilgotność oraz niskie temperatury. Ponieważ kotwa nie wiąże momentalnie, mamy czas na wprowadzenie ewentualnych korekt.

Jak głęboko wiercić pod kotwę chemiczna?

Głębokość otworu pod kotwę zależy zawsze od tego, jakiej długości jest osadzany w otworze element. To on warunkuje ten parametr i jasne jest, że przy dłuższym pręcie trzeba wiercić odpowiednio głębiej. Istotne jest, aby stosować właściwą technikę i zadbać o odessanie jak największej ilości powstającego pyłu. Może on znacząco utrudnić prawidłowe związanie kotwy chemicznej w podłożu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium