2,60 zł
Cena netto: 2,11 zł
2,00 zł
Cena netto: 1,63 zł
2,00 zł
Cena netto: 1,63 zł
Różnorodność w świecie technik mocowań może robić spore wrażenie zwłaszcza na osobach, które do tej pory nie miały z tą tematyką większej styczności. W błędzie są natomiast ci, którzy uważają, że zawsze musi chodzić o skomplikowane przedmioty, których użycie dla przeciętnego człowieka jest sporym wyzwaniem. Są specyficzne sytuacje, gdy doskonale sprawdzają się rozwiązania relatywnie tanie i proste w charakterze. Równocześnie mogą być bardzo efektywne i w konkretnych przypadkach dawać bardzo wiele. Mowa, chociażby o podkładkach dociskowych, które są mało widoczne na co dzień, ale bardzo ważne.
Za pomocą podkładek dociskowych można podwyższać efektywność montażu oraz mocowań. Podkładkę stosuje się z reguły w połączeniu ze śrubą lub innego rodzaju wkrętem. Spełnia ona dwa zdania. Po pierwsze izoluje łeb śruby od kontaktu z materiałem, a po drugie sprawia, że całość jest bardziej wytrzymała. Dokręcając śrubę sprawiamy, że podkładka jest dociskana do powierzchni roboczej. Sama śruba z kolei mocniej siedzi w miejscu i jest znacznie mniej prawdopodobne, iż zacznie się przemieszczać pod wpływem czynników mechanicznych.
Dostępne na rynku podkładki dociskowe są najczęściej produkowane z metalu. Standardowym tworzywem stosowanym przez wytwórców jest stal ocynkowana i tym samym zabezpieczona przed postępem procesów korozyjnych. To ważne, ponieważ pod wpływem rdzy struktura metalu stopniowo się osłabia, co w przypadku zamocowań jest nie tylko niewskazane, ale wręcz może stanowić zagrożenie. Z uwagi na różne potrzeby profesjonalistów produkuje się podkładki w różnych kształtach, które z racji formy są odpowiednie w konkretnych sytuacjach.
Przy pomocy podkładek można wykonywać prace montażowe w drewnie, metalu czy betonie. W przypadku drewna zastosowanie podkładek jest najłatwiejsze, ponieważ materiał jest łatwy w obróbce i umieszczenie w nim śruby nie stanowi problemu, nie wymaga również większego wysiłku. Jednym z ważnych parametrów każdej podkładki jest średnica jej otworu roboczego. Producenci w dostarczanej specyfikacji zazwyczaj określają, jakiego typu wkręty można stosować, aby ten element spełniał swoje zadania w prawidłowy sposób.
Standardowa grubość podkładki wynosi około 1 milimetra. To pozornie niewiele, ale przy dobrej jakości stali wytrzymałość elementu jest zadowalająca i bez problemu poradzi on sobie nawet ze sporymi obciążeniami. Sam rozmiar podkładek jest raczej zbliżony – mają one zazwyczaj po kilka centymetrów wysokości oraz szerokości. Ich kształt jest zwykle owalny. Brak ostrych krawędzi w większości modeli sprawia, że łatwiej umieścić je w miejscach problematycznych. Przy używaniu podkładek należy pilnować, aby nie były one montowane zbyt blisko brzegów materiału, nie powinny bowiem wystawać poza obszar roboczy. Ewentualne docięcie może obniżyć ich wytrzymałość.