Opinie o Nas
Budowa schodów drewnianych 2
Budowa schodów drewnianych

Specyfika domów jednorodzinnych jest zmienna i zależy od projektu architektonicznego, ale również od możliwości finansowych oraz dostępnej przestrzeni. Generalnie zasada jest w miarę prosta. Im więcej miejsca w domu, tym większe pole manewru w zakresie związanym na przykład z budową schodów czy innych elementów. Kiedy dom jest parterowy, schodów się raczej nie stosuje, chyba że budynek jest dość wysoki i ktoś chce mieć w nim na przykład antresolę. Wówczas pole manewru jest bardzo konkretne i można śmiało szukać sposobów na to, aby nawet w takiej przestrzeni schody się znalazły. Budowa schodów drewnianych nie dla każdego jest jednak oczywista.

Kluczowa sprawa to jakość materiałów, ale też sam projekt schodów. Działają na rynku firmy ściśle wyspecjalizowane w takich realizacjach, aczkolwiek dobry wykonawca ogólnobudowlany również powinien dysponować należytą wiedzą oraz kompetencjami. Bez spełnienia tych warunków trudno będzie mówić o tym, ażeby efekt końcowy był w pełni zadowalający z punktu widzenia konsumentów. Konstrukcja schodów drewnianych musi być bowiem odpowiednio solidna. W tym celu sięga się po naturalne drewno gatunków rodzimych, takich jak klon, brzoza, buk, dąb czy jesion. Znacznie rzadziej sięga się po drzewa iglaste. Stopnie mogą być wykonane z drewna II klasy jakości, natomiast elementy nośne muszą bazować na drewnie I klasy.

Jak zrobić schody drewniane, aby cieszyły nas przez lata?

Poza kwestiami gatunkowymi szalenie istotne jest również to, aby drewno miało odpowiedni poziom wilgotności na poziomie 8-12% - zbyt wysoka wilgotność dyskwalifikuje je jako materiał na budowę schodów. Z uwagi na konieczność redukcji kosztów w pewnych sytuacjach drewno lite jest zastępowane wysokiej jakości prefabrykatami. Są one tańsze, a jednocześnie wciąż spełniają kryteria techniczne i wytrzymałościowe. Oznacza to, że drewniane schody mogą być także skonstruowane z materiałów poddanych bardziej zaawansowanemu przetworzeniu. Ich walory wizualne nie muszą się specjalnie różnić od tego, co zapewnia lite drewno.

Pojawia się pytanie, jaką postać mają posiadać schody. Drabiniaste, policzkowe i kręte – to trzy rozwiązania, jakie w praktyce spotyka się najczęściej. Te ostatnie mają spore zalety wizualne, nadają się też idealnie do pomieszczeń o mniejszym metrażu. Zajmują zdecydowanie mniej miejsca, jednakże są mniej wygodne w użytkowaniu z punktu widzenia osób starszych, dzieci czy ludzi o ograniczeniach ruchowych. Choć wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, trzeba mieć to na uwadze. W takim przypadku montaż schodów drewnianych musi być bardzo przemyślany, albowiem korzystającym z krętego wariantu należy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Sprawdzone połączenie schodowe jednym z warunków sukcesu

Fachowcy zajmujący się wykonawstwem schodów najlepiej wiedzą, z jakich materiałów oraz akcesoriów korzystać, aby rezultat był jak najlepszy. Rozwiązania dostępne w tym zakresie opierają się o specjalne łączniki schodowe, jakie można wykonać, sięgając po odpowiednio dobrane kątowniki. Ponieważ da się je dowolnie skracać, docinać i scalać możliwe jest uzyskanie formy w pełni odpowiadającej przyjętemu projektowi. Oczywiście trzeba pamiętać, że poza samymi schodami gotowa konstrukcja musi też uwzględniać balustrady, a więc poręcz wraz z wypełnieniem. Poza tym drewniane schody muszą być wykończone, co zapewni im odpowiednią estetykę. Tu pojawia się pole do wykorzystania takich środków jak lakiery – bezbarwne lub koloryzujące. Trzeba je dobrać tak, aby uzyskać pożądaną twardość, odporność na wgniecenia czy promieniowanie UV.

Komentarze do wpisu (2)

14 grudnia 2018

Dotąd głównie kojarzyłem e-Armet z tematyką dachową, złącza ciesielskie itp. Teraz fajny tekst o schodach - podoba mi się. Przede mną spory remont, pewnie będę musiał się z Waszą hurtownią znowu przeprosić. Aczkolwiek schody już mam i jestem z nich całkiem zadowolony. W moim przypadku kręte bo mało miejsca :) Pozdrawiam!

16 marca 2019

Kiedy robię schody u klientów zauważam coraz większe zainteresowanie kręconymi. Ludzie chcą oszczędzać miejsce i czasami jak mogliby zdecydować się na inne rozwiązanie wolę schody kręcone. Choć z punktu widzenia mniejszych dzieci czy osób starszych na pewno nie są optymalne do końca.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium