Opinie o Nas
Jak postawić ściankę działową? Budowa i montaż krok po kroku 2
Jak postawić ściankę działową? Budowa i montaż krok po kroku

To normalne, że w wielu domach czy mieszkaniach musi czasami powstać ścianka działowa. Jest ona wznoszona zarówno w nowych obiektach, które dopiero mają być używane, jak i w tych remontowanych, gdzie pojawiają się nowe pomysły na aranżację wnętrz. Oczywiście warto zadania w tym zakresie powierzać kompetentnej ekipie, choć przy zachowaniu pewnej dyscypliny i trzymaniu się zasad każdy może przygotować ściankę we własnym zakresie. Budowa ścianki działowej nie jest na szczęście bardzo skomplikowana, dlatego jej wykonanie nie zajmuje wiele czasu, a o uzyskanie dobrych efektów wcale nie jest tak trudno.

Jak postawić ściankę działową? Krok po kroku

Kluczowym materiałem używanym do postawienia ścianki działowej są płyty regipsowe. To aktualnie najbardziej rozpowszechniona technologia, która na przestrzeni lat ujawniła sporo swoich zalet. Jest relatywnie tania, nieskomplikowana w wymiarze technicznym i nie wymaga korzystania z dużej liczby zaawansowanych narzędzi. Rzecz jasna na tym nie koniec. Poza płytami montaż ścianki działowej wymaga również sięgnięcia po odpowiednie profile aluminiowe, których kształt musi być ściśle dobrany do tego, co zamierzamy osiągnąć.

Pierwszym krokiem w działaniach musi być wytyczenie przebiegu – ścianka działowa z regipsu musi stać we właściwym miejscu. Wykorzystuje się do tego lineał lub sznur, zaznaczając jednocześnie ewentualne miejsca na drzwi. Potem przebieg ściany trzeba nanieść na mury oraz stropy. Warto w tym celu skorzystać z niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego, ponieważ zwykła poziomnica nie zapewni odpowiedniej precyzji. Następnie trzeba rozmieścić profile UW, które dla uzyskania optymalnej dźwiękoszczelności należy podkleić specjalną akustyczną taśmą uszczelniającą.

Stawianie ścianki działowej z płyt regipsowych

W kolejnym kroku trzeba sięgnąć po profile CW (zwane słupkowymi). Muszą być osadzone w profilach UW na odpowiedniej głębokości, nie mniejszej niż 1,5 centymetra. Ich rozstaw bywa rożny w zależności od zaleceń wybranego systemu. Najczęściej odległości między profilami wahają się pomiędzy 30 a 60 centymetrów. Jakie profile do ścianki działowej będą optymalne? Najlepiej sprawdzą się wspomniane profile aluminiowe z uwagi na lekkość, wytrzymałość i brak ryzyka korozji. Kiedy całość „szkieletu” jest gotowa, można pokryć ściankę pierwszą warstwą płyt.

Montaż ścianek działowych wymaga również skorzystania z dobrego izolatora. Najczęściej stawia się dziś na wełnę. Musi się ona znaleźć pomiędzy dwiema warstwami płyt, dlatego w kolejnym kroku należy ułożyć jej warstwę. Izolacja nie tylko zapewnia pomieszczeniu optymalne walory termiczne, ale bardzo efektywnie izoluje przenikanie dźwięku. Jest tym samym izolacją termiczną i akustyczną jednocześnie. Gdy uporamy się z wełną, można układać drugą warstwę płyt. Dobrze zacząć od płyty szerokiej na 60 centymetrów. Uda się uniknąć pokrycia krawędzi względem siebie.

Zadanie, które nie musi być wielkim wyzwaniem

Nie wszyscy muszą wiedzieć, jak zrobić ściankę działową z profili i to zupełnie normalne. Wystarczy jednak przyswoić sobie zestaw podstawowych wskazówek, aby temat stał się dużo jaśniejszy. Nawet jeśli nie będziemy budować ścian samodzielnie, a zlecimy to ekipie, warto mieć pewną wiedzę na ich temat. Dzięki temu będzie można lepiej egzekwować od wykonawcy realizację prac. Z kolei dla osób ambitniejszych ściana z regipsu krok po kroku nie sprawi dużego problemu. Tym bardziej, że w sieci czeka mnóstwo cennych porad w tym zakresie.

Komentarze do wpisu (2)

28 lipca 2019

Potwierdzam - ścianka z regipsów daje radę. Szybka do postawienia, zaskakująco solidna, o ile wszystko zrobione jak trzeba. Miałem bardzo duże pomieszczenie w kupionym domu, taki w sumie drugi salon nie wiadomo po co. Podzieliłem na dwa pokoje które i tak same w sobie są przestronne. Dokładnie tak jak to opisano w artykule.

11 sierpnia 2019

Pamiętam jak kijowe były kiedyś płyty regipsowe... Kruche, bardzo niska wytrzymałość. Potem jednak technicznie poszło to do przodu i dziś ścianka działowa z płyt jest opcją na lata i w zasadzie można ją stawiać w ciemno. Tempo pracy też jest ekspresowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium