Nie każdy wie, w jaki sposób przygotować nawierzchnię do kładzenia podłogi. Możliwości w tym aspekcie jest wiele, nie brakuje także rozwiązań bardzo ekonomicznych i relatywnie prostych w wymiarze technicznym. Płyta OSB na podłogę to rozwiązanie bardzo ciekawe i tanie, a przy tym zyskujące coraz większą popularność. Naturalnie trzeba pamiętać o tym, że tego rodzaju rozwiązanie nie jest podłogą w rozumieniu elementu gotowego do codziennego użytku. Chodzi o swoistą „bazę”, na której można umieścić panele, płytki czy drewniany parkiet.
Podłoga z płyt OSB – jakie wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka wariantów płyt OSB. Zacznijmy od tego, że są one zaliczane do kategorii płyt wiórowych. Powstają z warstw odpowiednio układanych ścinków drewnianych, które łączy się za pomocą żywic syntetycznych oraz klejów. Płyta taka okazuje się w praktyce zaskakująco wytrzymała. Jednakże poszczególne rodzaje różnią się od siebie. Najmniej solidne płyty OSB-1 i 2 nie wykazują odporności na wilgoć, dlatego lepiej nie brać ich pod uwagę w kontekście podłóg. Zalecany jest montaż płyt OSB na podłodze z użyciem wariantów OSB-3 lub 4. Ten pierwszy jest najbardziej uniwersalny. Z kolei „czwórka” jeszcze lepiej znosi wilgoć, aczkolwiek jest słabo dostępna.
Dla zyskania pewności, że baza podłogowej konstrukcji jest należycie zaimpregnowana, możemy pokryć płytę OSB-3 warstwą lakieru. Następna bardzo ważna kwestia to grubość płyty. Zwykle sięga się po te o grubości 22 milimetrów, choć w przypadku planowanych większych obciążeń (związanych na przykład z położeniem płytek ceramicznych) lepiej skorzystać z płyt grubych na 25 mm. Doświadczenie fachowców uczy, że na materiale lepiej nie oszczędzać, bo im mocniejszą bazę dla podłogi przygotujemy, tym lepiej dla jej trwałości.
Podłoga z płyt OSB na betonie – najczęstsze rozwiązanie
Zazwyczaj podłoga w domu będzie kładziona bezpośrednio na wylewkę betonową. Płyta OSB sprawdzi się wtedy jako podstawa dla całości, aczkolwiek nie ma mowy o kładzeniu jej bezpośrednio na beton. Wpierw trzeba rozłożyć na nim legary, a więc odpowiednio przygotowane drewniane belki. Mają one na celu stabilizację konstrukcji, ale też wyrównanie powierzchni. Jak zrobić podłogę z płyt OSB z uwzględnieniem legarów? Obowiązuje zasada – im grubszej płyty używamy, tym większy rozstaw legarów trzeba zastosować. Sama płyta musi być układana zawsze prostopadle do belek.
Do montażu płyt OSB na podłodze lepiej od gwoździ sprawdzą się wkręty do drewna. Najlepszym wyborem okażą się wkręty stożkowe.
Przestrzeń pomiędzy legarami dobrze będzie wypełnić izolatorem. Zwiększy to komfort termiczny, ale też poprawi izolację akustyczną, co bywa bardzo istotne w codziennym funkcjonowaniu. Pod legarami warto rozłożyć folię paroizolacyjną, zwłaszcza gdy pod warstwą wylewki znajduje się „żywy” grunt. Nie zawsze jednak jest to zasadne. W przypadku podłóg montowanych na poddaszu paroizolacja raczej nie okaże się konieczna. Rozwiązanie to rezerwujemy raczej dla powierzchni znajdujących się na parterze lub w piwnicach.
Niedrogo i praktycznie z płytami wiórowymi
Skala zastosowań płyt tego rodzaju w świecie budownictwa jest naprawdę szeroka i to fakt, obok którego nie da się przejść obojętnie. Okazuje się przy tym, że położenie podłogi z wykorzystaniem takich prefabrykatów jest bez porównania łatwiejsze aniżeli w przypadku stosowania innych materiałów. Płyta OSB na podłogę betonową stwarza szerokie pole manewru, bo docelowo możemy na niej układać różne, wspomniane na początku typy nawierzchni. Nie bez znaczenia są też inne walory. Opisane wcześniej wyrównywanie podłogi płytami OSB jest nieskomplikowane i skuteczne. Atutem jest też łatwa obróbka płyt – można je docinać pilarką stołową czy ręczną pilarką elektryczną.