Opinie o Nas
Kotwy do betonu - cena, montaż i ich rodzaje 1
Kotwy do betonu - cena, montaż i ich rodzaje

Kotwy do betonu powinniśmy dobierać starannie, gdyż beton jest materiałem wymagającym i wszelkie elementy montażowe, jakie mają się w nim znaleźć powinny zawsze stać na wysokim poziomie pod względem jakości. Ważne jest także to, aby były one zgodne z wszelkimi normami i standardami obowiązującymi w szeroko pojętym świecie budowlanym. Kotwy do betonu są w tym kontekście jednym z najważniejszych elementów, ponieważ to dzięki nim możliwe jest wykonanie wielu prac montażowych, w których betonowa powierzchnia okazuje się czasami „wąskim gardłem”.

Zakotwienia w betonie mogą wymagać w pewnych sytuacjach złącza ciesielskie, ale to tylko jeden przykład. Poza tym trzeba wskazać wszelkiego rodzaju prace ogrodowe, a zwłaszcza budowanie obiektów architektury ogrodowej. Altany czy pergole są czasami osadzane w gruncie, jak również w betonowym podłożu, co wpływa dodatnio na stabilność konstrukcji. Oprócz tego kotwy stalowe do betonu zdają egzamin również w odniesieniu do montowania rusztów nośnych pod płyty G-K.

Mając na uwadze osadzenie kotew w sposób pewny i trwały, muszą być one wykonane w odpowiedni sposób. Wśród cech, na jakie trzeba zwrócić uwagę znajdziemy między innymi żebrowaną konstrukcję. Zastosowane w niej zęby zewnętrzne pomagają w optymalnym przenoszeniu obciążeń, bez czego wykonane połączenie mogłoby okazać się niestabilnym. Kotwy rozporowe do betonu w większości przypadków są używane jako korpus dla innych złączy, takich jak haki wkręcane lub wszelkiego typu wkręty. To czyni z nich rozwiązanie bardzo uniwersalne.

Jeśli chodzi o ceny kotew do betonu, sytuacja na rynku wygląda naprawdę zachęcająco. Nie są to bowiem elementy drogie, co nie przeszkadza im stać na bardzo dobrym poziomie pod względem jakości. Standardowo w sprzedaży znajdują się kotwy w pakietach po kilkadziesiąt sztuk, dzięki czemu niewielkim nakładem środków można wyposażyć w nie ekipy budowlane i montażowe na dłuższy czas. Naturalnie poszczególne warianty tych rozwiązań powinny być zawsze dobierane pod konkretne potrzeby – decydujący głos w tym zakresie ma wykonawca.

Najpowszechniej dostępne i generalnie najczęściej używane są kotwy do betonu komórkowego. Osadza się je w podłożu poprzez nawiercenie odpowiedniego otworu. Poza tym należy również wskazać takie rodzaje kotew jak te dedykowane ościeżnicom drzwiowym, a także mosiężne lub pobijane. Te ostatnie stosuje się najczęściej pod kątem niekonstrukcyjnych zamocowań w betonie – zarysowanym i niezarysowanym. Są one standardowo kompatybilne z elementami posiadającymi gwint metryczny (śruby, pręty gwintowane). Wymienić należy także kotwy pierścieniowe – szybkie w montażu, doskonałe w odniesieniu do powierzchni betonowych i z kamienia naturalnego.

Zupełnie inną kategorią połączeń są kotwy chemiczne do betonu, choć w zasadzie ich przeznaczenie jest takie samo, jak akcesoriów przedstawionych powyżej. W tym przypadku poza elementem kotwiącym niezbędne jest przygotowanie otworu w materiale. Ten wariant kotew wykorzystuje się nie tylko przy betonie, ale także cegłach, pustakach, dziurawce czy kratówce. W nawierconym wcześniej otworze umieszcza się kotwę mającą postać masy klejowej, a następnie pręt kotwiący. Po określonym czasie wiązania całość jest pewnie osadzona w materiale i wykazuje znakomite przenoszenie obciążeń.

Komentarze do wpisu (1)

26 grudnia 2017

Dobrze oceniam kotwy kupione na e-Armet.pl, bardzo chciałbym pochwalić też błyskawiczną wysyłkę ponieważ potrzebowaliśmy kotew dość pilnie na budowie i sklep wziął sobie do serca moją prośbę o szybkie działanie. Na drugi dzień paczka była na miejscu. Odnośnie kotew chemicznych o których napisano - ciekawa alternatywa, choć nie w każdych warunkach się sprawdzają. Świąteczne pozdrowienia dla sklepu!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium