Opinie o Nas
Lukarna w dachu. Jak zbudować lukarnę? 1
Lukarna w dachu. Jak zbudować lukarnę?

Można długo wymieniać sposoby na to, aby uczynić dach bardziej estetycznym. Rozwiązań jest sporo, a w przypadku budynków z poddaszem użytkowym pewne opcje wydają się wręcz idealne. Lukarna jest jedną z nich. To element, który z jednej strony spełnia konkretne zadania dekoracyjne, a z drugiej ma wymiar praktyczny. Budowa lukarny jest ściśle powiązana z oknem dachowym, które wcale nie musi być umieszczone płasko na powierzchni dachu. Można stworzyć dodatkowy element, który pozwoli okno doskonale wyeksponować. Należy jedynie uwzględnić go w projekcie obiektu.

Dzięki lukarnie można efektywnie doświetlić poddasze, ponieważ światło słoneczne wpada przez nią bez trudu. Jednocześnie dach i cały dom czy budynek wielorodzinny mogą zyskać pewien cenny akcent, który podniesienie atrakcyjność całości. Ulokowanie lukarny w praktyce zależy do tego, jaka jest konstrukcja dachu, jaki jest układ spadów... Wszystko to ma zasadnicze znaczenie dla końcowego rezultatu w tym zakresie.

Lukarna w dachu – i jest efekt!

Kiedy już w miarę dobrze wiemy, co to jest lukarna, pojawia się pytanie o jej wykonanie od strony technicznej. Tutaj rolę odgrywają rozmaite czynniki, które należy mieć na uwadze. Chodzi na przykład o to, czy ma ona posiadać daszek pulpitowy, trójspadowy czy poziomy. Pod względem stricte konstrukcyjnym lukarny są po prostu czymś w rodzaju „dachów w dachu” i mają w zasadzie taką samą budowę jak cały dach. Gdy ma powstać lukarna, więźba jest jej konieczną częścią i ma ona konstrukcję drewnianą. Zabudowa lukarny od wewnątrz nie odbiega specjalnie od zabudowywania innych części wnętrza.

Zobacz połączenia ciesielskie jakich potrzebujesz przy budowie lukarny >>

Nie da się zaprzeczyć, że okno lukarna jest rozwiązaniem wpisanym w założenia tradycyjnego budownictwa, co nie oznacza jednak, iż nie może być stosowane z powodzeniem na gruncie znacznie nowocześniejszych realizacji. Pod tym względem możliwości są spore. Architekci całkiem często uwzględniają lukarny w swoich projektach, a bywa również tak, że zainteresowani sobie tego jednoznacznie życzą. W zależności od preferencji powstać mogą standardowe warianty lukarny: duża na wzmocnionych krokwiach, mała pomiędzy krokwiami, duża na własnych ściankach czy też szeroka (o większej szerokości aniżeli podwójny rozstaw krokwi).

Obróbka lukarny – czy to problem?

Bywa, że ten element nie został uwzględniony w pierwotnym projekcie budynku, jednakże właściciele stwierdzają, iż chcą lukarnę mieć. W takiej sytuacji konieczna jest ingerencja w dotychczasową konstrukcję dachu i należyta przebudowa. Tu pojawia się ryzyko powstania mostków termicznych, stąd wyizolowanie całości musi być spójne. Ocieplenie lukarny od zewnątrz powinno się odbywać na takiej samej zasadzie jak izolowanie całego dachu. Stosuje się zwykle wełnę mineralną, będącą sprawdzonym izolatorem termicznym.

Dach z lukarną wygląda efektownie, podnosi też atrakcyjność poddasza użytkowego. W pewnym sensie zwiększa w niewielkim stopniu przestrzeń w pomieszczeniu. Jeśli ktoś chce, może wewnętrzne ścianki lukarny jakoś zagospodarować. Wracając do kwestii izolacyjnych, dla zminimalizowania ryzyka ucieczki ciepła z pomieszczenia możliwe jest również ocieplenie lukarny od wewnątrz. Dodatkowa warstwa izolacji sprawi, że nawet w ostrą zimę nie trzeba będzie martwić się o spadek temperatury we wnętrzu.

Komentarze do wpisu (1)

28 kwietnia 2019

Przystępnie opisany temat - trafiłam na ten art z jednego z for budowlanych. Mam lukarnę na dachu ale chyba niedokładnie wykonaną i prawdopodobnie jest tam mostek cieplny. Muszę zawezwać jakiegoś speca żeby to poprawił. Mam nadzieję że w ogóle się da... Przed sezonem grzewczym nowym trzeba to ogarnąć.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium