Opinie o Nas
Więźba dachowa - rodzaje konstrukcji dachowych 3
Więźba dachowa - rodzaje konstrukcji dachowych

Budowa domu jest związana z szerokim zakresem wyzwań i to fakt. Najlepiej powierzyć wykonanie wszystkich prac fachowcom z doświadczeniem, jacy są znani z solidności. Niestety „budowlanka” nie wybacza błędów i jeśli dojdzie do pomyłek, ich łatwe naprawianie może okazać się niemożliwe. Trzeba również mieć na uwadze, że budowany dom to kompletna całość składająca się z wielu elementów. Dach odgrywa tu szalenie ważną rolę. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy związane z jego konstrukcją, pomyślne ukończenie prac okaże się bardzo trudne. Więźba dachowa będąca swego rodzaju szkieletem dachu to punkt wyjścia. Im wyższa będzie jej jakość, tym lepiej dla całej konstrukcji.

Różne więźby dachowe – na jaką się zdecydować?

To jaka będzie dokładnie forma więźby we wznoszonym domu zależy głównie od tego, co przewiduje projekt. Architekci mają bowiem różne zamysły odnośnie dachów, choć w przeważającej mierze stosuje się rozwiązania spadziste. Oznacza to, że więźba swoją formą musi w pełni odpowiadać założonemu rezultatowi końcowemu. Zazwyczaj spotykany jest prosty spad, aczkolwiek pozostaje jeszcze kwestia wymiarów więźb. Te bywają odmienne w zależności od metrażu budynku i rzecz jasna rozmiarów poddasza.

Przeczytaj nasz poradnik: Jak zrobić więźbę dachową?

Jeśli chodzi o rodzaje więźby dachowej, trzeba zacząć od materiału z jakiego ma zostać wykonana. Oczywiście będzie to drewno (pamiętajmy, że w pierwotnym założeniu więźby dachowe zalicza się do grona wyrobów ciesielskich), jednak który gatunek zostanie wybrany jest już zależne od rozmaitych czynników. Dość powszechnie stosuje się sosnę, ale nie brakuje również zwolenników świerku oraz modrzewia. Grunt, aby materiał miał odpowiednio niską wilgotność (nie powinna ona przekraczać 20%), a także aby był impregnowany pod kątem aktywności szkodników, innych czynników biologicznych i rzecz jasna ognia.

Rodzaje więźb dachowych z punktu widzenia konstrukcji

Podstawową, najprostszą w formie i co za tym idzie najpowszechniej spotykaną jest więźba krokwiowa. Stosuje się ją, jeśli maksymalna rozpiętość ścian nie jest większa niż 6 metrów, natomiast kąt nachylenia dachu powinien wahać się pomiędzy 40 a 60 stopni. W tym przypadku konstrukcja opiera się na parze krokwi połączonych w kalenicy. Odstępy pomiędzy nimi wahają się zazwyczaj pomiędzy 80 a 120 centymetrów. Dolne części mocuje się do murłat dachowych lub do poziomej belki z drewna, którą fachowo określa się mianem belki ściągowej.

Oczywiście spotyka się również inne więźby dachowe. Trzeba tutaj wskazać więźbę jętkową. Wykorzystuje się ją w przypadku dachów, gdzie odległości pomiędzy ścianami zewnętrznymi mają więcej niż 6 metrów. O rezygnacji z opcji krokwiowej decydują wtedy głównie względy natury ekonomicznej, choć technicznie jej użycie jest nadal możliwe. Jednakże gdy rozpiętość dachu jest większa, lepiej jest rozpierać każdą z par krokwi dodatkowym elementem konstrukcyjnym zwanym jętką. To stosunkowo prosty sposób na uzyskanie gotowego dachu szerokiego nawet na 11 metrów.

Czy znane są inne rodzaje konstrukcji dachu i jakie?

W sztuce budowlanej korzysta się z jeszcze jednego rozwiązania w zakresie konstrukcyjnych rozwiązań dla więźb. Mowa o więźbie płatwiowo-kleszczowej. Będzie ona odpowiednia, o ile dach nie przekroczy swoją rozpiętością 12 metrów. W takim układzie poza murłatami podparciem dla krokwi są również płatwie pośrednie – je same podpierają specjalne słupki, mogą też opierać się na samym stropie. Cała więźba jest jeszcze usztywniana przez kleszcze umiejscawiane co trzecią bądź czwartą parę krokwi.

Jak już wspomniano, najczęściej spotykana jest krokwiowa konstrukcja dachu, dzięki której udaje się uzyskać solidne efekty. Z uwagi na swoją popularność jest ona obciążona najmniejszym ryzykiem wystąpienia problemów, ponieważ fachowcy trudniący się wyrobem więźb posiadają spore doświadczenie i znają mocne, jak i słabe punkty takich rozwiązań. Warto dodać, że coraz większym uznaniem wśród konsumentów cieszą się dziś również więźby prefabrykowane. Pozwalają przyspieszyć budowę, a ich cena staje się coraz korzystniejsza.

Komentarze do wpisu (3)

14 sierpnia 2018

W zasadzie we wszystkie akcesoria do mocowań i połączeń zaopatrywałem się w e-Armet i nie ukrywam że Wasze poradniki też mi w kilku kwestiach mocno pomogły! Ekipa która zajmowała się dachem bardzo chwaliła złącza ciesielskie z tego sklepu więc polecam każdemu. Robicie świetną robotę a obsługa też jest kompetentna i do tego pomocna.

11 stycznia 2019

Ja powiem tak - bardzo dobrym rozwiązaniem przy budowie domów jednorodzinnych są więźby prefabrykowane. Wiem że są przeciwny tej opcji ale z punktu widzenia kosztów i średniej jakości raczej nie do pobicia. Sam postawiłem na prefabrykaty - firma polecona mi w hurtowni Armet, pozdrowienia dla pana Przemka za garść dobrych rad, BTW. Plusem jest tempo. Szwagier miał więźbę tradycyjną, wszystko ładnie pięknie ale czekał na efekty końcowe znacznie dłużej.

22 marca 2019

Przy użyciu tradycyjnych złączy rezultaty w kontekście więźb są bardzo OK. Minusem jest czasochłonność. Zanim cieśla się ze wszystkim ogarnie musi trochę wody w rzece upłynąć. Tak czy siak preferuję takie więźby niż prefabrykowane gdzie zbyt często pojawiają się nieścisłości w wymiarach (ale to zależy od wykonawcy). Ja na eArmet zamawiałem sporo razy różne typy połączeń, współpracuję z cieślami i nigdy nie mieli żadnych problemów z ich wykorzystaniem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium