Wśród rozwiązań złącznych jedno z najważniejszych miejsc zajmują gwinty złączne. Są one szeroko rozpowszechniane i zaliczane do grupy spoczynkowych połączeń elementów. Ich przeciwieństwem są gwinty pociągowe, jakich używa się przy wszelkiego rodzaju napędach śrubowych. Istnieją różne rodzaje połączeń gwintowych i można je uzyskać z użyciem odmiennych gwintów. Do najbardziej znanych i docenianych zaliczają się gwinty metryczne, będące podstawowym i znormalizowanym gwintem złącznym.
Gwinty metryczne – tabela
Normalizacja w zakresie gwintów metrycznych jest ich istotną cechą. Specjaliści, jacy chcą posługiwać się gwintami i szukają odpowiednich wariantów muszą się więc poruszać w granicach wyznaczonych przez znormalizowane standardy. Pomaga im w tym między innymi tabela otworów pod gwinty metryczne. Warto mieć ją pod ręką, jeśli wykonujemy zadania wymagające skorzystania z takich złączy.
Wybierz śruby z naszej oferty
Gwinty metryczne – wymiary
Bez względu na to, czy w grę wchodzą gwinty metryczne drobnozwojne czy też inne, zawsze należy operować wartościami przyjętymi jako międzynarodowy standard. Dużym ułatwieniem dla specjalistów będą w tym zakresie treści jakie można znaleźć w internecie. Zbiór kluczowych informacji odnośnie gwintów metrycznych zawarto w zestawieniu znanym pod nazwą International Standard Thread. Sprecyzowane są tam między innymi wymiary gwintów, co pozwala posługiwać się jednakowymi połączeniami na całym świecie.
Gwinty metryczne – norma
Co dokładnie precyzują normy IST, o których mowa? Tabela uwzględnia takie kryteria jak szeregi średnic gwintów, skok gwintu zwykłego, a także pole rdzenia śruby. Trzeba mieć świadomość, że tego typu gwintów nie wykorzystuje się na każdym kroku. Stanowią one opcję dość specyficzną i są używane na przykład przy konstrukcji skomplikowanych maszyn oraz mechanizmów. Liczą się tam takie czynniki jak wytrzymałość gwintów, ich duży kąt oraz samohamowność.
Otwory pod gwinty metryczne
Wspomniana już nieco wcześniej tabela otworów pod gwinty metryczne zdecydowanie przyda się osobom, które będą realizować jakiekolwiek zadania związane z osadzaniem gwintów w powierzchniach roboczych. Będzie to możliwie jedynie po wykonaniu otworu o określonej średnicy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności trzeba dobrać wiertło pod gwintownik. Odwołujemy się w tym momencie do treści tabeli. Dobierzemy wiertło w zależności od gwintu, mając na uwadze jego skok wyrażany symbolem P-X mm. Pamiętajmy, że średnica wiertła zawsze powinna być mniejsza od średnicy wykonywanego gwintu.
Śruby imbusowe w ofercie sklepu
Średnice otworów pod gwinty metryczne
Każdy otwór w jakim ma się znaleźć gwint metryczny musi być odpowiednio do niego przystosowany. W uzyskaniu pożądanego rezultatu pomogą wskazówki przedstawione powyżej. Najważniejsza w tym wszystkim pozostaje oczywiście nasza tabela. Uwzględnia ona bowiem rozmiary i skoki gwintów, jak też optymalne średnice wierteł, jakie posłużą do wykonania otworów. Zestawienie zawiera informacje odnoszące się do gwintów metrycznych M (spotykanych najczęściej), ponadto znalazły się w nim gwinty metryczne drobnozwojne MF, jak też gwinty rurowo-walcowe G.
JacekŚliwka95PL
Fajne te gwinty
BartekKapucha88UE
Super gwinciory