Opinie o Nas
Budowa szopy drewnianej krok po kroku 1
Budowa szopy drewnianej krok po kroku

Jest wiele powodów, dla których własna szopa drewniana to dobry pomysł. Przede wszystkim można ją wykorzystać do przechowywania rozmaitych rzeczy – narzędzi ogrodowych, drewna opałowego i wszystkiego, co nie mieści się w domu, a może znajdować się w nieogrzewanym pomieszczeniu. Koszty wykonania szopy na własną rękę nie muszą być wysokie, ponieważ konieczne do tego materiały da się kupić w relatywnie niskiej cenie, co jest sporym plusem. Budowa szopy drewnianej to też ciekawe, kreatywne wyzwanie, w które można zaangażować członków rodziny i razem odczuwać satysfakcję z doskonałych rezultatów.

Jak zbudować szopę drewnianą?

Przede wszystkim trzeba mieć odpowiedni plan. Obiekty budowane na swoim terenie muszą być co do zasady zgłaszane gminie, jednakże gdy docelowa szopa nie będzie mieć więcej niż 25 metrów kwadratowych, zgłoszenie nie jest konieczne. Odpowiednim miejscem będzie wyrównany grunt – przygotowanie fundamentów może nie być nieodzowne, o ile powierzchnia jest idealnie wyrównana, a spodnia część konstrukcji ma doskonałą izolację. Jednakże dla pewności można pokusić się o betonowe fundamenty, które ustabilizują całość i ograniczą ryzyko podchodzenia wilgoci w górę konstrukcji.

Stopy fundamentowe na zaprawie cementowej to jedna z najlepszych opcji, gdy chodzi o wykonanie wytrzymałych fundamentów. W stopach osadza się następnie metalowe kotwy lub kształtowniki, a potem montuje się drewnianą konstrukcję. Czasami dostępne są szopy w elementach do złożenia, które są mniejszym wyzwaniem, aczkolwiek ambitniejsi decydują się na docinanie wszystkich elementów na własną rękę. Wydłuża to czas budowy, ale daje szansę lepszej personalizacji w stosunku do „gotowców”.

Projekt szopy – co warto w nim uwzględnić?

Podłoga w szopie powinna opierać się na legarach. Pierwsza stawiana ściana ułatwi montaż pozostałych, dlatego trzeba zadbać, aby była ona idealnie dopasowana do podłogi i obrysu całości. Ważne, aby drewno w żadnym punkcie nie stykało się bezpośrednio z podłożem (zarówno ziemią, jak i betonem), chyba że będzie ono idealnie wypoziomowane i utwardzone, a spodnie drewno perfekcyjnie zaimpregnowane. W projekcie trzeba też wziąć pod uwagę dach. Najłatwiej wykonać płaski, jednakże spadowy wygląda znacznie efektowniej. Szopa z drewna z reguły nie ma solidnej więźby, więc krycie dachu musi być lekkie. Sprawdzą się w tym celu takie materiały jak gonty, strzecha ze słomy lub trzciny czy łupek mineralny.

Naturalnie nie może obejść się również bez otworów na okna i drzwi. Przygotowanie ram okiennych i drzwiowych samodzielnie jest jednak czasochłonnym i niełatwym dla amatorów zadaniem. Dostępne są jednak poradniki (w tym liczne filmiki instruktażowe), w których wyjaśniono krok po kroku, jak to zrobić. Jeśli nie czujemy się na siłach, można w tym aspekcie zdecydować się na pomoc fachowca. Co do samych okien i drzwi, gotowe elementy odpowiednie dla szop są łatwe do kupienia. Sam projekt drewnianej szopy, o ile nie składamy gotowego zestawu, można przygotować samodzielnie lub pobrać z internetu.

Budujesz szopę drewnianą? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy

Komentarze do wpisu (1)

7 kwietnia 2021

Bardzo ciekawy artykuł, może stanowić inspirację dla amatorów. Sam mam zadanie zbudować taką szopę w miejsce dwóch starych obiektów. Polecam!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium