Opinie o Nas
Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy? 1
Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy?

Konstrukcje dachowe zawsze wymagają solidnego podejścia i zastosowania koniecznych elementów konstrukcyjnych, które przekładają się na solidność dachu i jego walory funkcjonalne. Do ważnych składowych każdej więźby płatwiowo-kleszczowej, a takich jest w praktyce najwięcej, zalicza się płatew. Generalnie występuje ona w kilku wariantach i co ciekawe, jako element konstrukcyjny jest stosowana nie tylko w budownictwie tradycyjnym, ale także stalowym. W przypadku stalowych hal ma ona postać kształtowników z metalu, które przenoszą obciążenia z pokrycia dachu na wiązary kratowe.

Płatwie dachowe – zwięzła charakterystyka

Podstawowym pojęciem jest płatew kalenicowa, a razem z nią pośrednia. Te dwa typy płatwi są podpierane słupami oraz zastrzałami. Wyróżnia się jeszcze płatew stropową, którą umieszcza się poniżej pionowych elementów nośnych na płycie stropowej. Jakie jest znaczenie płatwi? Zasygnalizowano to powyżej, poruszając kwestię obiektów stalowych. Generalnie zadaniem płatwi jest przenoszenie ciężaru własnego dachów, a także obciążeń zewnętrznych na ściany stolcowe, a dalej na belki więzarowe. Płatwie łączy się na słupach (stolcach) z wykorzystaniem złącz ciesielskich lub metalowych elementów łącznych. Popularną techniką jest łączenie na tak zwane zwidłowanie. Dla zapewnienia optymalnej współpracy między płatwią a krokwiami często stosuje się połączenie „na wrąb”.

Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachu: 1. murłata 2. krokiew 3. płatew 4. kleszcze 5. wiązar 6. stolec (słup) 7. zastrzał 8. wieniec. Źródło: Wikipedia.org

 

Połączenia na długości – czy są możliwe?

Utarło się, że płatew dachowa ma pewną standardową długość, która wynika głównie z fizycznych, naturalnych cech surowego drewna. Jednakże w przypadku większych gabarytowo obiektów pojawia się konieczność wydłużenia tych elementów, a jedynym na to sposobem jest łączenie krótszych odcinków ze sobą. W takich sytuacjach stosuje się zwykle łączenie sąsiadujących belek technikami „na nakładkę lub „na zamek”. W obu scenariuszach niezbędne jest zastosowanie dodatkowych łączników mechanicznych, które wzmocnią połączenia.

Czytaj również: 

Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Więźba dachowa - konstrukcja, cena, rodzaje

Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

Komentarze do wpisu (1)

27 października 2021

Przystępnie opisany temat - rzec by można jak zwykle. Dzięki i do następnego razu :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium