Opinie o Nas
Dach jednospadowy (pulpitowy) - konstrukcja, budowa, koszty 1
Dach jednospadowy (pulpitowy) - konstrukcja, budowa, koszty

W polskich realiach dach jednospadowy nie jest wyborem numer jeden, gdy chodzi o projekty i realizacje domów jednorodzinnych – i jest to dość delikatne określenie. Przez całe lada dach pulpitowy był w gruncie rzeczy rozwiązaniem zarezerwowanym dla budownictwa gospodarczego i domy wykonane z takim zadaszeniem należy raczej do rzadkości. W ostatnich latach można jednak dostrzec tendencję, aby sięgać do tego rozwiązania częściej i trudno ten fakt zlekceważyć. Budowa dachu jednospadowego (tak bywa również określany) coraz częściej jest brana pod uwagę jako względnie ekonomiczna i mająca przy tym konkretne walory praktyczne.

Konstrukcja dachu jednospadowego – w czym tkwi jej istota?

Inwestorzy, którzy rozważają budowę domu z dachem pulpitowym mają spore pole manewru, albowiem ekip z doświadczeniem w realizowaniu takich zadań systematycznie przybywa. Część z nich zebrała „szlify” wykonując obiekty gospodarcze, gdzie taki pomysł na dach stanowi normę od dawna. Jak zrobić dach jednospadowy, aby spełniał kryteria swojej definicji? Generalnie jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy dachem płaskim a dwuspadowym. Najlepiej zdaje on egzamin w kontekście prostych, raczej minimalistycznych brył. Krokwiowa konstrukcja dachu jednospadowego zakłada rozdzielenie stropu od dachu. Oznacza to uproszczenie całości, szansę na niższe wydatki oraz zwiększenie tempa prac nad budynkiem.

Dachy jednospadowe – czy mają też swoje bolączki?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w świecie budownictwa nie ma rozwiązań idealnych. To jasne, że dach jednopołaciowy ma też swoje słabsze strony. Na szczęście nie ma ich zbyt wiele. Największym potencjalnym problemem może być nadmierne obciążenie zadaszenia zalegającym w zimie śniegiem. Oznacza to, że niezbędne będzie systematyczne odśnieżanie dachu. Z drugiej jednak strony zimy w ostatnich dekadach są coraz mniej śnieżne, a temperatury są na tyle wysokie, że biały puch dość szybko topnieje. Innym czynnikiem ryzyka, gdy chodzi o dachy jednospadowe, może być silny wiatr.

Dobry projekt dachu jednospadowego to połowa sukcesu

Każdorazowo zadaszenie powinno być wykonane solidnie i z ogromną dokładnością. Nie ma miejsca na błędy i z dachem jednospadowym jest oczywiście tak samo. Kluczowe znaczenie ma oczywiście jednospadowa więźba dachowa, której przygotowaniem powinni zająć się specjaliści z pracowni ciesielskiej lub z firmy, która wytwarza prefabrykowane więźby wedle przekazanych projektów. Trzeba pilnować przy tym, aby wymiary krokwi na dach jednospadowy były odpowiednio dobrane. Chodzi wszakże o to, by krokwie pewnie opierały się na słupie i na ścianie zewnętrznej. Naturalnie w praktyce konstrukcja płaskiego dachu jednospadowego to nie jedyne rozwiązanie. Bywa, że kąty nachylenia są większe, co może rodzić konieczność wykorzystania w pracach wiązarów kratowych zamiast „podstawowej” opcji płatwiowo-kleszczowej.

Przed Tobą budowa dachu wielospadowego? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie.

Komentarze do wpisu (1)

10 stycznia 2021

Jestem właścicielem domu z dachem jednospadowym i nie mam na co narzekać. To naprawdę OK rozwiązanie, zwłaszcza jak komuś zależy na uproszczeniu konstrukcji i skróceniu prac. Ze śniegiem nigdy nie miałem problemu ale tak jak autor napisał - zimy są od lat jakie są.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium