Opinie o Nas
Dach kopertowy - konstrukcja dachu czterospadowego 0
Dach kopertowy - konstrukcja dachu czterospadowego

W przypadku jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych dość często spotyka się dach kopertowy. Jest on rozwiązaniem sprawdzonym w wielu sytuacjach, a konstrukcja dachu kopertowego jest świetnie znana budowlańcom – nie ma więc żadnych problemów z jego wykonaniem. Cztery skośne połacie stykają się w narożnikach – dwie większe z czterech mają kształt trapezu, a mniejsze są trójkątne. Razem tworzą standardowy dach czterospadowy, który ma wiele zalet i z uwagi na swoją powszechność zalicza się do względnie ekonomicznych rozwiązań.

Konstrukcja dachu czterospadowego, czyli jak się za to zabrać?

Ogólną charakterystykę konstrukcji takich dachów zobrazowano powyżej, ale oczywiście fachowcy zajmujący się tematem zwracają uwagę na liczne techniczne detale. Budowa dachu kopertowego w pierwszej kolejności musi uwzględniać odpowiednią więźbę, a więc szkielet całości zadaszenia. Z reguły ma ona charakter płatwiowo-kleszczowy. Ogólna praktyka wskazuje, że najczęściej wykorzystywanym materiałem jest drewno sosnowe, suszone i impregnowane metodą ciśnieniową. Jak zrobić kopertową więźbę dachową o właściwych parametrach? Można zaprojektować ją i wykonać od podstaw rzemieślniczą metodą, ale szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z elementów prefabrykowanych. To możliwe zwłaszcza w przypadku dachów o niewielkich kątach nachylenia, łatwiej też zagospodarować powstałe poddasze.

Dachy kopertowe – wykonanie i wykończenie

Plusem prefabrykatów jest to, że nie ma konieczności wykonania stropu dachowego, co zwiększa swobodę aranżacyjną. Nie ma również potrzeby montowania słupów na poddaszu, a jeśli zlecenie zostanie powierzone solidnemu zakładowi, przygotowanie i zamontowanie całej więźby zajmie zaledwie kilka dni. Odnośnie pokryć, w przypadku dachów kopertowych zaleca się gonty, dachówki lub wióry – trzeba jednakże pamiętać o właściwym nachyleniu połaci. Blachodachówka, blacha płaska czy bitumiczne dachówki na płytach OSB także bywają stosowane. Wskazane warianty pokryć powinny opierać się na sztywnym poszyciu zabezpieczonym warstwą papy. Pozwoli to uzyskać niski kąt nachylenia, co nada konstrukcji lekkiego charakteru.

Przed Tobą budowa dachu kopertowego? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl