Opinie o Nas
Dach mansardowy - projekt, budowa, konstrukcja, izolacja 1
Dach mansardowy - projekt, budowa, konstrukcja, izolacja

Istnieją różne typy dachów, a niektóre mogą być dla części konsumentów niezbyt oczywiste. Dobrym przykładem okazuje się w tym kontekście dach mansardowy, który spotykany jest najczęściej w zabudowie szeregowej, a także w stylowych kamienicach. Kiedyś rozwiązanie to było znacznie popularniejsze, jednakże dziś część projektów również zakłada ich zastosowanie. Mówiąc najogólniej, chodzi tutaj o łamany dach dwuspadowy, który ma z tego tytułu niejako podwójną więźbę. Jest to z całą pewnością opcja bardziej skomplikowana pod względem wykonania, aczkolwiek dla doświadczonych fachowców nie powinna ona stanowić problemu.

Dachy mansardowe – kluczowe cechy konstrukcyjne

Górna część więźby w tego typu dachach ma mniejsze kąty nachylenia, co skutkuje mniejszymi skosami i co za tym idzie mniejszą stratą przestrzeni użytkowych w przypadku poddasza. Z uwagi na swoją specyfikę dachy tego rodzaju są z reguły pokryte dachówkami lub gontami. Innym rozwiązaniem jest pokrycie blaszane, aczkolwiek musi być zachowana daleko idąca precyzja przy łączeniu blach. Pozwoli to ograniczyć ryzyko osłabienia izolacji, ale ma też wymiar estetyczny. Konstrukcja dachu mansardowego wykonana w prawidłowy sposób zalicza się z pewnością do najładniejszych wizualnie spośród spotykanych wariantów zadaszeń.

Detale, które przesądzają o solidności dachów mansardowych

W przypadku więźby do dachu tego typu bardzo istotne jest właściwe docięcie i połączenie wszystkich elementów, tak aby uniknąć wszelkich zbędnych szczelin. Dokładne długości oraz pozycje krokwi i płatwi są zawsze wyszczególnione w projektach. Sposoby łączenia są odmienne w zależności od tego, czy krokwie stykają się ze sobą czołem, czy też nie. Budowa dachu mansardowego w aspekcie więźby bazuje zwykle na łączeniach z użyciem gwoździ, kołków lub nakładek – drewnianych bądź metalowych. Na tym oczywiście nie koniec, bo ważne jest też efektywne zaizolowanie całości. Najczęściej izolacja dachu mansardowego bazuje na arkuszach wełny mineralnej układanych w wolnych obszarach pomiędzy krokwiami.

Przed Tobą budowa dachu wielospadowego? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie.

Komentarze do wpisu (1)

25 grudnia 2020

Chyba najpiękniejszy architektonicznie typ dachu jaki istnieje. Budynki z tym rozwiązaniem niemal zawsze są stylowe i atrakcyjnie wizualnie. Aczkolwiek w nowym budownictwie opcja raczej rzadko stosowana - a szkoda!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl