Opinie o Nas
Dach wielospadowy - budowa, konstrukcja, prawo budowlane 1
Dach wielospadowy - budowa, konstrukcja, prawo budowlane

Budując dom, można stawiać na różnorodne rozwiązania architektoniczne, z których praktycznie każde implikuje określone konsekwencje. Chodzi tu przede wszystkim o koszty budowy, ale także aspekty związane z czasem prowadzenia prac, znalezieniem wykwalifikowanej ekipy wykonawców oraz inne czynniki. W przypadku dachów jest podobnie, a każdy projekt domu określa, jak ma wyglądać jego zadaszenie. Poza najbardziej popularnymi i ekonomicznymi dachami dwuspadowymi istnieje też dach wielospadowy. Jego zastosowanie ma miejsce zazwyczaj w przypadku bardziej złożonych budynków o sporych metrażach i różnorodnie zagospodarowanym poddaszu.

Dach wielospadowy – definicja

Czasami pojawiają się pytania związane z prawnym doprecyzowaniem tematu dachów wielospadowych i jak się okazuje, w polskich przepisach prawa budowlanego formalnej definicji nie znajdziemy. Na gruncie praktyki przyjęło się jednak uważać, że dach tego typu posiada krzyżujące się połacie i jest konstruowany przez skrzyżowanie dwóch lub więcej dachów o różnych kątach nachylenia, gdzie każdy z nich łączy się wzdłuż poziomych krawędzi. Ze względów użytkowych w dachach tego rodzaju montuje się zwykle więcej okien, a dodatkowo poddasza są doświetlane wolimi oczkami i lukarnami.

Dom z dachem wielospadowym – kto sięga po to rozwiązanie?

Z uwagi na charakter takich zadaszeń, co sygnalizowano już powyżej, są one stosowane w domach o ponadprzeciętnych metrażach. Oznacza to, że praktycznie zawsze domy z dachami wielospadowymi są droższe w budowie i bardziej skomplikowane pod względem architektonicznym. Każdy dach wielospadowy to konstrukcja relatywnie skomplikowana. Występują przy tym różne kąty nachylenia połaci, które mogą wynikać z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak również z uwarunkowań atmosferycznych czy rodzaju pokrycia dachowego. Można powiedzieć, że to swego rodzaju „dachy premium”.

Na co zwrócić uwagę przy dachach wielospadowych?

Ponieważ samo wykonanie takiego dachu pochłonie więcej środków, warto pomyśleć o optymalizacji kosztów. Można to zrobić między innymi na odcinku krycia. Z racji czynników ekonomicznych lepiej wybierać pokrycia składające się z niewielkich elementów, albowiem łatwiej dopasować je do kształtu połaci. Preferowane opcje to dachówka ceramiczna, blachodachówka modułowa, łupek dachowy czy betonowe karpiówki. Dachy wielospadowe siłą rzeczy mają bardziej złożoną więźbę. Z reguły stanowi ona połączenie elementów jętkowych, krokwiowych i płatwiowo-kleszczowych przenikających się wzajemnie. Przy projektowaniu konieczne jest uwzględnienie obciążeń stałych wynikających z samej konstrukcji, jak też zmiennych (ciężar śniegu w zimie, silne podmuchy wiatru).

Przed Tobą budowa dachu wielospadowego? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie.

Komentarze do wpisu (1)

28 listopada 2020

Bardzo konkretny i rzeczowy poradnik. Będę się budował w przyszłym roku i wszystko wskazuje, że wybiorę projekt z wielospadowym dachem. Dobrze móc się więcej o nim dowiedzieć :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium