Opinie o Nas
Domek dla owadów. Jak zrobić hotel dla owadów? [projekt] 1
Domek dla owadów. Jak zrobić hotel dla owadów? [projekt]

Chodząc po parkach, a czasami nawet w środku dużego miasta, spotkać można domek dla owadów. To w praktyce mniejsze lub większe konstrukcje wykonane w przeważającej mierze z naturalnych, roślinnych materiałów. Taki domek ma jedno podstawowe zadanie – powinien stanowić schronienie dla pożytecznych stworzeń, które z różnych względów mają problemy ze znalezieniem właściwego miejsca do bytowania. Taki swoisty hotel dla owadów jest tanim i technicznie prostym sposobem na to, aby pomóc tym niewielkim istotom, których pozytywny wpływ na nasze życie jest silniejszy niż wielu osobom się wydaje. Co wobec tego należy uczynić, aby takie  bezpieczne i komfortowe miejsce im zapewnić?

Jak zrobić domek dla owadów?

Można zdecydować się na zakup gotowego domku, ponieważ niektórzy wykonują je metodą rzemieślniczą i sprzedają. To rozwiązanie w sam raz dla tych bardziej leniwych, ale przecież nie trzeba się ograniczać tylko do tej opcji. Poza tym istnieją w miarę proste sposoby na przygotowanie takich domków własnym sumptem. W gruncie rzeczy potrzebne będą drewniane deski, wkręty do drewna, a także słoma, suche łodygi, szyszki czy plastry drewna. To one będą stanowić wypełnienie domku i utworzą naturalne szczeliny, w których potrzebne ludzkości owady będą mogły zamieszkać.

Domki dla owadów pożytecznych – czy wystarczy umieścić je gdziekolwiek?

Jeśli już zaczynamy szukać informacji o tym, jak zrobić hotel dla owadów, to poza samą techniką jego wykonania ważne jest także to, aby stanął on w odpowiednim miejscu. Dobrze, aby było ono osłonięte od wiatru oraz deszczu. Poza tym wskazane jest, aby gotowy domek stanął na południowej stronie naszej posesji. Najlepszym momentem na ustawienie domku w przydomowym ogrodzie jest późne lato lub wczesna jesień. Dobrym okresem jest też wiosna. Rośnie wówczas szansa, iż zamieszkają w nim pszczoły murarki – niezwykle pożyteczne, pracowicie zapylające wiele gatunków roślin. Szukając inspiracji przy pracy nad domkami warto korzystać z internetu, ponieważ czeka tam szereg sprawdzonych projektów – w większości łatwych w realizacji.

Te narzędzia i produkty z naszej oferty wykorzystasz w budowie domku dla owadów:

Komentarze do wpisu (1)

18 lipca 2021

Widuję czasami domki dla owadów, ale nie wyglądają nawet w połowie tak fajnie jak te, które opisujecie. Może kiedyś w wolnej chwili sam coś takiego zrobię - w końcu jest wiele pożytecznych stworzeń, które mogą skorzystać.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium