Opinie o Nas
Instalacja sanitarna krok po kroku 2
Instalacja sanitarna krok po kroku

Żaden dom jednorodzinny ani mieszkanie w bloku nie może się obejść bez układu rur odpowiedzialnych za szeroko pojęte sanitariaty. Kanalizacja jest obecna w takich miejscach zawsze, choć niekoniecznie musi być połączona z komunalnym systemem. Całkiem często, zwłaszcza na wsiach i na peryferiach miast, ścieki są odprowadzane do szamb lub coraz modniejszych ekologicznych oczyszczalni. Standardowa instalacja kanalizacyjna bazuje jednak na rurach połączonych z lokalnym systemem ściekowym, za pomocą którego wszystko trafia do oczyszczalni miejskiej lub gminnej. Kanalizacja w domu to rzecz niezbędna, ale trzeba ją należycie zaprojektować i wykonać.

Instalacja sanitarna krok po kroku – jak ją zaplanować?

Są zadania, które powinno się powierzać przede wszystkim fachowcom. Bez wątpienia jest tak w przypadku kanalizacji, gdzie nie ma miejsca na błędy. Fachowiec będzie wiedział jak poprowadzić i wyprowadzić rury, pod jakim kątem powinny one przebiegać, aby zapewnić optymalny odpływ i uniknąć problemów z drożnością. Każdorazowo powinno się przygotować kompletny schemat kanalizacji w domu jednorodzinnym, jaki pasuje do konkretnego projektu. Podobnie sprawy mają się w blokach mieszkalnych. Tam normą są piony kanalizacyjne, których wykonaniem zajmują się spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

Instalacja kanalizacyjna – jakie materiały najlepsze?

Kluczowym elementem każdej kanalizacji są rury. Kiedyś powszechnie wykorzystywano rury metalowe lub żeliwne, jednakże od lat standardem jest tworzywo sztuczne. Rury z PVC są odporne na korozję i zdaniem wielu ekspertów są rozwiązaniem na wiele dekad, o ile nie dojdzie do mechanicznych uszkodzeń instalacji. W przypadku przyłączy wodnych powszechnie używa się także miedzi, która również nie koroduje – sprawdza się w przypadku doprowadzania wody użytkowej do kranów czy pieców gazowych. Gdy mowa o kanalizacji, odpowiednie tworzywa nie załatwiają tematu. Jeśli odpływy mają być efektywne i drożne, bardzo ważnym aspektem jest odpowiedni spadek rury kanalizacyjnej. Powinna być skierowana od miejsca odpływu wanny czy brodzika pod kątem 45 stopni, tak aby ścieki swobodnie spływały do pionu lub bezpośrednio do szamba, lub systemu komunalnego. Nie powinno stosować się elementów „harmonijkowych”, ponieważ w zagłębieniach będą gromadzić się osady, co może ograniczyć drożność instalacji. Zawsze trzeba się starać, aby wszystkie rury odpływowe były proste i z adekwatnym spadkiem.

Rozwiązania montażowe - obejmy do rur i nie tylko

Specjaliści, którzy zajmą się wykonaniem kanalizacji, mają do dyspozycji rozmaite techniki, dzięki którym instalacja będzie efektywna i odporna na upływ czasu oraz codzienne użytkowanie. Oprócz dobrania właściwych materiałów, z jakich wykonano rury, ważne są też elementy „pośrednie”. Łączenie rur kanalizacyjnych ze sobą wymaga zastosowania kolanek czy redukcji. Są to dość proste akcesoria, jednakże niezbędne w ramach realizowania prac nad kanalizacją czy instalacją doprowadzającą wodę użytkową.

Istotne jest też to, aby zamontowane rury były stabilne. Zazwyczaj są one prowadzone wzdłuż ścian. W takich przypadkach doskonale sprawdzi się uchwyt do rur. Gumowana część zaciskająca się na rurze posiada płynną regulację za pomocą śrub. Element da się zamocować do ściany na takiej samej zasadzie, na jakiej korzysta się z kołków rozporowych. Można też regulować odległość rur od ścian. Takie uchwyty do rur są oferowane w różnych rozmiarach. Dzięki temu można je swobodnie stosować przy instalacjach sanitarnych. Standardowo dobra obejma do rur powinna być wykonana z ocynkowanej stali węglowej oraz gumy EPDM.

Komentarze do wpisu (2)

30 maja 2019

Prowadziłem rury przy ścianie - obejmy są świetne. Stabilizują wszystko jak trzeba i zanim przyłącze było zrobione to wszystkie rurki były na swoim miejscu. Znacznie prościej się wtedy pracuje. PS. Fajny tekst, przystępnie wytłumaczony temat.

29 czerwca 2019

Kiedyś na rynku było sporo takich obejm niestety dość żenujących jakościowo. Teraz się to zmienia i w sklepach są już dużo solidniejsze rozwiązania. Generalnie obejmy są nieocenione przy prowadzeniu rurek wzdłuż ścian. Korzystam z dobrymi efektami.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium