Opinie o Nas
Jak zbudować domek letniskowy na działce ogrodniczej? 0
Jak zbudować domek letniskowy na działce ogrodniczej?

Mając kawałek ziemi, na którym można coś postawić, pojawiają się realne szanse na zrealizowanie jednego z marzeń. Budowa domku z drewna chodzi po głowie wielu osobom. Trudno jednak to realizować, jeśli brakuje odpowiedniego gruntu, do którego mamy prawa. Niekoniecznie musi to być działka budowlana o samodzielnym charakterze. W praktyce na ogródkach działkowych również powstają domki, choć muszą one spełniać określone parametry związane przede wszystkim z metrażem.

Domek na działce - zrób to sam

Trzeba podkreślić, że drewniany domek mający spełniać podstawowe funkcje nie jest wcale skomplikowanym przedsięwzięciem. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy mamy wręcz doskonałą dostępność materiałów, często gotowe projekty do pobrania z sieci, a także ofertę prefabrykowanych elementów. Tak naprawdę domki można dziś kupić w elementach do samodzielnego złożenia. Część firm oferuje modele ściśle dostosowane do formalnych wymogów stawianych domkom na ogródkach działkowych.

Drewniany domek letniskowy - co trzeba wiedzieć?

Jeżeli planowany domek ma się znaleźć na działce typu ROD, to zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych, metraż obiektu nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych, a wysokość odpowiednio 4 lub 5 metrów, w zależności od typu dachu. Zabudowania mieszczące się w tych widełkach nie wymagają formalnych pozwoleń na budowę. Jeśli jednak budowa tyczy się naszej działki budowlanej zlokalizowanej poza ROD, bez względu na wielkość domku obowiązują regulacje wynikające z prawa budowlanego.

Projekt domku ogrodowego

Co do projektów, tu istnieje dość duża swoboda. Wiele prostych konstrukcji tego rodzaju jest projektowana samodzielnie przez inwestorów i to wydaje się być rozsądne, zwłaszcza gdy nie brakuje podstawowej wiedzy i umiejętności. Poza tym zawsze można „podeprzeć się” gotowym projektem udostępnionym online. Da się takie z łatwością znaleźć. Najdroższym rozwiązaniem jest zlecenie projektu profesjonaliście - z tym wiążą się konkretne wydatki.

Budowa domku na działce krok po kroku

Gdy projekt drewnianego domku jest już gotowy, można przejść do kolejnego etapu i rozpocząć właściwe prace. Początek to oczywiście fundamenty. Warto w miarę możliwości ułatwiać sobie zadanie, więc dobrym rozwiązaniem będą bloczki fundamentowe, a więc fundamenty punktowe. Ich wykonanie jest szybkie i tanie. Podłoże można utwardzić tłuczniem lub klińcem. Alternatywą dla bloczków są rury szalunkowe. Gdy fundament jest gotowy, konstrukcja może się piąć w górę. Dobrą opcją są domki letniskowe prefabrykowane – stawia się je szybko, nawet bez angażowania zewnętrznej ekipy. W innym przypadku budowa potrwa dłużej i będzie nieco bardziej skomplikowana, ale przy użyciu dobrych materiałów jest wciąż wykonalna własnym sumptem.

Budujesz domek letniskowy? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl