Zazwyczaj oglądając amerykańskie filmy, można zobaczyć dzieci bawiące się w domkach budowanych na drzewach. To bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych rozwiązanie, które dzięki kulturze masowej zyskało popularność na całym świecie. W Polsce również coraz częściej można zobaczyć tego rodzaju konstrukcje, bo są one wspaniałą atrakcją dla najmłodszych, ale mogą spodobać się także osobom dorosłym. Domek na drzewie to świetna sprawa, ale jak zabrać się za jego wykonanie, aby efekty były naprawdę satysfakcjonujące?
Jak zbudować domek na drzewie – potrzebne materiały i narzędzia
Podstawowe elementy konstrukcyjne takich domków są wykonane z drewna oraz surowców drewnopochodnych. Nie obejdzie się bez drewnianych desek i belek. Ponadto warto zaopatrzyć się także w płytę OSB i blachę falistą. W kwestii akcesoriów montażowych przydatne będą wkręty do drewna i śruby. Narzędzia potrzebne do budowy domku to młotek, wyrzynarka, pilarka, wiertarko-wkrętarka... Dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu pracy warto mieć też przy sobie rękawice i okulary ochronne.
Dobranie odpowiedniego drzewa
Drzewo, które będzie swoistą bazą dla domku powinno być zdrowe i wyrośnięte. Generalnie średnica konaru nie powinna mieć mniej niż 30 cm. Zapewni to odpowiednią stabilność konstrukcji, która siłą rzeczy będzie stanowić pewne obciążenie dla drzewa. Gatunki uznawane za najlepsze do takiego zastosowania to między innymi dąb, buk, lipa, klon i jabłoń. Mile widziane są też rozłożyste gałęzie – w pełni ukształtowane i odpowiednio grube.
Domek na drzewie dla dzieci – jak wysoko powinien się znaleźć?
Kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne. Należy tak umiejscowić konstrukcję, aby zminimalizować ryzyko bolesnych i potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia upadków. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy dzieci korzystające z domku mają nie więcej niż 10 lat. Starsze z reguły są w stanie trafniej ocenić sytuację i zachowują większą ostrożność. W tym momencie ważne jest też wyznaczenie linii podłogi. Musi być ona stabilna i trwała. Do pnia wystarczy przykręcić belki nośne, inną opcją jest zastosowanie słupów podtrzymujących całość – należy wbić je w ziemię. Sama podłoga powinna być wykonana z solidnych desek i dodatkowo wzmocniona belkami poprzecznymi.
Ściany i dach domku
Naturalnie na elementach wskazanych powyżej konstrukcja się nie kończy. Budowa domku na drzewie musi też uwzględniać ściany oraz dach. Co do ścian, przydadzą się drewniane kantówki, które z powodzeniem posłużą za szkielet całości. Wypełnienie powinno być lżejsze – tutaj świetnie sprawdzą się płyty OSB. Można też wykorzystać sklejkę czy deski. Odnośnie dachu – może być płaski z minimalnym kątem nachylenia lub dwuspadowy. Dobrym materiałem na dach jest płyta falista, egzamin zdadzą także płyty bitumiczne. Dla podniesienia wytrzymałości zadaszenia warto zastosować też zabezpieczenie z grubszej folii.
Projekt domku na drzewie – skąd go wziąć?
Gama projektów domków jest naprawdę szeroka. Można je z łatwością znaleźć w internecie. Dobrze będzie poszukać na blogach czy forach internetowych. Warto trzymać się jednego, kompletnego projektu, który będzie uwzględniał wszystkie elementy konstrukcji. Oprócz opisanych powyżej obowiązkowo należy pamiętać o drabince linowej lub schodkowej, po której będzie można do domku wejść. Przy planowaniu budowy należy mieć na uwadze aktualne przepisy prawa budowlanego, a także to, aby wybrane drzewo nie należało do gatunków chronionych.
Anka
Przede wszystkim dzięki dla obsługi sklepu za fachowe rady w kwestii budowy altany! Kupowaliśmy u Was potrzebne rzeczy a "w pakiecie" dostaliśmy garść cennych porad :) Domek na drzewie to świetny pomysł, może w kolejnym roku podziałamy :)