Opinie o Nas
Jak zbudować kompostownik drewniany? Budowa kompostownika krok po kroku 1
Jak zbudować kompostownik drewniany? Budowa kompostownika krok po kroku

Jest wiele powodów, aby mieć w swoim ogrodzie drewniany kompostownik. Po pierwsze jego samodzielne wykonanie jest naprawdę łatwe i nie zajmie wiele czasu. Oczywiście można nabyć gotowy model, jednakże nie zawsze udaje się dobrać rozwiązanie odpowiedniej wielkości i pasujące estetycznie do ogrodu jako całości. Lepiej wykonać go samemu, zwłaszcza że to jedno z najłatwiejszych zadań konstrukcyjnych, a koszt realizacji okaże się relatywnie niski. Zwłaszcza że praktycznie cały materiał niezbędny do wykonania kompostownika może pochodzić z odzysku.

Jak zbudować kompostownik za grosze?

Podstawowy wariant wymaga przygotowania ośmiu drewnianych belek o przekroju kwadratu i długości około 1 metra, a także desek w liczbie właściwej do zabudowania czterech metrowych ścian. Może to być chociażby 20 desek szerokich na 10-15 centymetrów. Narzędzia niezbędne do wykonania prac również są dość podstawowe. Młotek, wiertarko-wkrętarka, gwoździe, wkręty do drewna i miara zwijana. Budowa kompostownika trwa krótko, szczególnie gdy mamy nieco wprawy w prostych pracach z drewnem. Pomocne będą też treści dostępne w sieci. Wiele publikacji wyjaśnia, jak zrobić kompostownik z desek, co będzie przydatne zwłaszcza laikom.

Drewniany otwierany kompostownik bez wysiłku i dużych nakładów

Należy pamiętać, aby pomiędzy drewnianymi elementami znajdowały się przerwy, ponieważ kompostownik musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Kluczem do jego efektywności jest to, by wewnątrz zachodziły naturalne procesy biologiczne, w wyniku których powstanie kompost. Ten ekologiczny nawóz powstaje w wyniku przeobrażeń materii organicznej, zarówno roślinnej pochodzącej z ogrodu, jak też resztek kuchennych. Warto uwzględnić w konstrukcji zdejmowaną ruchomą ścianę, która pozwala dotrzeć do najbardziej wartościowych warstw kompostu.

Kompostownik z desek i nie tylko

Bardzo dobrym surowcem do wykonania własnego kompostownika będą również drewniane palety. Ich dużym plusem jest fakt, że same w sobie stanowią już gotowe ściany – trzeba je tylko trwale połączyć w całość. Jeśli zatem niepotrzebne palety są gdzieś pod ręką, warto wykorzystać je właśnie w tym celu. Taki przydomowy kompostownik z palet może być w zasadzie bezkosztowy, ponieważ palety są często traktowane jako odpad. Mogą też zostać po masowych zakupach dokonywanych w związku z budową domu czy prowadzoną działalnością.

Drewniany kompostownik – czy może być wydajniejszy?

Prezentowana powyżej koncepcja budowy jednokomorowego kompostownika jest najprostsza i najtańsza do wykonania, aczkolwiek ma pewne wady. Przede wszystkim jedna komora wydłuża cały proces, więc naprawdę dobry jakościowo nawóz uzyskamy dopiero po około roku. Można jednak pokusić się o kompostownik z trzema komorami, który pozwala mieć najdojrzalszy „produkt” zawsze w zasięgu ręki. Można wykonać go także samodzielnie, ale jest to trudniejsze, więc spore grono konsumentów decyduje się na zakup gotowych pojemników tego rodzaju.

Budujesz kompostownik? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy

Komentarze do wpisu (1)

26 lipca 2020

Przymierzam się do kompostownika od dawna, jestem na etapie szukania porad i trafiłem na ten wpis. Chyba rzeczywiście skorzystam z patentu z paletami. Wydaje się to najmniej skomplikowane a nie mam doświadczenia w podobnych pracach. Pozdrawiam i dziękuję.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium