Opinie o Nas
Jak zbudować wędzarnie domową? Budowa wędzarni krok po kroku 1
Jak zbudować wędzarnie domową? Budowa wędzarni krok po kroku

Dla wielu osób budowa wędzarni stanowi spore wyzwanie, ale wcale nie musi tak być. Istnieją bardzo proste w formie wędzarnie pudełkowe czy walizkowe, które można wykonać szybko i przy niemal zerowych nakładach finansowych. Pozwalają one na podstawowe wędzenie w domowych warunkach lub z wykorzystaniem rozpalonego w ogrodzie ogniska. Mają jednak swoje wady – przede wszystkim niską wydajność oraz brak precyzji w procesie wędzenia. Warto więc rozważyć przygotowanie takiej wędzarni, która zapewni nam większe możliwości.

 

Jak zbudować wędzarnię, która będzie świetnie służyć?

Niektórzy wybierają gotowe rozwiązania – dostępne są bowiem wędzarnie w różnych rozmiarach, które można sobie postawić na przykład w ogrodzie i z nich korzystać. Są także firmy, które takowe wykonają na podstawie gotowego lub indywidualnie przygotowanego projektu. Poza tym da się wybudować ją samodzielnie i dla miłośników DIY jest to najlepsze rozwiązanie. Domowa wędzarnia powinna być solidna i odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego dobrym pomysłem będzie budowa wędzarni z cegły. Zapewni to jej wytrzymałość i daje pole do stworzenia atrakcyjnej wizualnie konstrukcji.

Murowana wędzarnia, czyli jaki materiał wybrać?

Na początku trzeba mieć w ręku projekt wędzarni. Można zlecić jego przygotowanie specjaliście, ale z tym wiążą się koszty. Ma to sens jedynie wówczas, gdy zależy nam na bardzo konkretnym rezultacie estetycznym i na przykład wpisaniu wędzarni w otoczenie domu i ogrodu. W praktyce jednak prosty projekt wędzarni murowanej nie sprawi problemu osobom z pewnym konstrukcyjnym i budowlanym wyczuciem. Bez trudu uda się też znaleźć wypróbowany schemat w internecie – na przykład na blogach czy forach dyskusyjnych poświęconych małej architekturze. Co do surowców, bardzo dobrze na wędzarnię nadaje się cegła klinkierowa lub bloczki z betonu komórkowego.

Jak zrobić wędzarnię bezpieczną i tanią?

Bardzo ważnym elementem konstrukcji jest komin, przez który będzie wydobywać się dym z paleniska. Powinien być odpowiednio wykonany, aby efekty spalania drewnianych trocin kierowały się w górę i nie rozchodziły na boki bardziej niż wynika to z naturalnego ruchu powietrza. Drzwiczki do wędzarni najczęściej są wykonane z dobrze zaimpregnowanego drewna, a zamocować je można przykładowo za pomocą zawiasów pasowych czy zawiasów dekoracyjnych. Jeśli ktoś nie chce wydawać środków na wspomnianą wyżej cegłę czy bloczki, dobrą i bezpłatną opcją okażą się kamienie polne. Wykonana z nich wędzarnia będzie ciekawie wyglądać i pozwoli znacząco ograniczyć koszty.

Budujesz wędzarnie? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy

Komentarze do wpisu (1)

25 kwietnia 2021

Bardzo inspirujący tekst! Zawsze chciałem mieć miejsce do wędzenia, ale dotąd się nie zdecydowałem. Chyba teraz wrócę do tematu, zwłaszcza że sezon letni się zbliża.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium