Opinie o Nas
Jak zbudować ziemiankę? Budowa piwniczki ogrodowej 0
Jak zbudować ziemiankę? Budowa piwniczki ogrodowej

Własna piwniczka ogrodowa jest dla wielu osób spełnieniem marzeń o urokliwej konstrukcji rodem z książek i filmów. Tak naprawdę piwniczka-ziemianka stanowi bardzo ciekawy i praktyczny sposób na przechowywanie żywności przez cały rok. Sprawdza się nawet wówczas, gdy nasz dom ma już piwnicę czy spiżarnię. Jest uzupełnieniem tychże, a do tego stylowym dodatkiem architektonicznym w ramach domowego otoczenia. Odpowiednio wykonana piwnica ogrodowa spełni wszelkie swoje zadania i będzie trwała – należy jednak sięgnąć po odpowiednie materiały, bo piwniczka ziemna musi cechować się solidnością i odpornością na zmienne czynniki pogodowe.

Projekt piwniczki ogrodowej

W internecie z łatwością uda się znaleźć szereg ciekawych wizualizacji, a także gotowych projektów, które da się śmiało wykorzystać w praktycznych działaniach. Można też zlecić przygotowanie indywidualnego projektu pracowni architektonicznej, ale będą to dodatkowe koszty i warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcemy je ponosić. Tak naprawdę konstrukcja piwniczki ogrodowej jest relatywnie prosta – do jej wykonania będą jednak potrzebne takie materiały jak betonowe prefabrykaty, kamień czy cegły. Konieczne będzie wykonanie wykopu w ziemi. Piwniczka ziemna to też schody, które pozwalają bezpiecznie dostać się do właściwego pomieszczenia.

Ziemianka jak ze snu, ale co z formalnościami?

Polskie prawo budowlane traktuje temat ziemianek specyficznie – faktycznie brak regulacji, które odnosiłyby się bezpośredniego do tego rodzaju obiektów. Oznacza to, że zastosowanie mają ogólne przepisy - i tu dobra informacja. Jeśli powierzchnia użytkowa planowanej piwniczki nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie jest wymagane pozwolenie. Trzeba jednak zgłosić zamiar budowy urzędnikom i jeśli ci nie wniosą sprzeciwu w ciągu 21 dni, można po prostu rozpocząć działania. Warto pamiętać, że na 500 metrów kwadratowych działki przypadać może jeden taki obiekt.

Piwniczka ziemna – jak zrobić?

Kluczowy jest wykop, który powinien mieć głębokość co najmniej dwóch metrów. W miejscu ławy fundamentowej musi być nieco szerszy. Ściany wykopu należy zabezpieczyć deskami i wylać chudy beton (cement z piaskiem), trzeba też przygotować izolację wodną podłogi (sprawdzi się folia hydroizolacyjna). Kolejny krok to deskowanie i zbrojenie ścian piwniczki – zalewając stelaż betonem trzeba zostawić otwory wentylacyjne i wystające zbrojenia (posłużą za łączenie zbrojeń ścian ze stropem). Po około czterech tygodniach, gdy masa zwiąże, należy wykonać schody z betonu klasy C16/20 i ułożyć posadzkę. Na ściany nadają się betonowe bloczki. Betonowy strop należy uzbroić, a po związaniu betonu zadbać o izolację przeciwwodną, termiczną i parową. Na dachu warto posadzić rośliny, co wkomponuje ziemiankę w otoczenie.

Te narzędzia i produkty z naszej oferty wykorzystasz w ogrodowym DIY:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium