Opinie o Nas
Jak zrobić mostek ogrodowy o łukowatym kształcie? 1
Jak zrobić mostek ogrodowy o łukowatym kształcie?

Na wielu posesjach pojawia się mostek ogrodowy – drewniany, mający typowo dekoracyjny charakter, ale spełniający też funkcje praktyczne. Warto w tym kontekście przemyśleć, jaką ma mieć on postać. Wykonanie prostego mostku bez wygięć jest znacznie łatwiejszym zadaniem, jednakże mostek drewniany wygięty w łuk to już bardziej skomplikowane wyzwanie. Jednocześnie właśnie taka forma cieszy się największym uznaniem, bo w pewnym sensie przywykliśmy do tego, że tego rodzaju konstrukcje mają dokładnie taką postać.

Mostek nad stawem w ogrodzie – jak nadać mu łukowaty kształt?

Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest wykorzystanie jako bazy dla mostka naturalnie wygiętych pni drzew. Problem polega na tym, że ich pozyskanie jest bardzo trudne. W tartakach, jak również przez leśników, wygięte drzewa są po wycince traktowane jako odpad. Nie da się z nich bowiem wyprodukować desek ani łat. Jeśli jednak pojawia się okazja, warto dowiedzieć się, czy takie pnie nie są możliwe do kupienia. Niewykluczone, że uda się je zdobyć nawet bezkosztowo, a to przecież dodatkowy walor sytuacji. Inna opcja to przygotowanie belek nośnych z krótkich desek ułożonych w kształt łuku. Można połączyć je wodoodpornym klejem i dodatkowo śrubami lub gwoździami.

Jak zbudować mostek ogrodowy, gdy budżet jest większy?

Gdy ktoś dysponuje większymi środkami i nie chce na mostku oszczędzać, można zamówić belki nośne z drewna klejonego. To już zadanie dla profesjonalnej firmy zajmującej się obróbką drewna, jednakże takie zamówienia są realizowane. Długie i wąskie deski wygina się w kształt łuku i skleja, co daje efekt w postaci solidnej belki o pożądanej formie. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że opcja z wygiętymi pniami ma konkretne atuty. Drewno nie poddawane obróbce jest mniej podatne na korozję biologiczną, a przy braku wcięć wykazuje odporność mechaniczną o około 15% wyższą aniżeli wycinane belki. Gdy już robimy mostek ogrodowy, projekt powinien uwzględniać brak styku drewna z betonowymi czy kamiennymi podporami. Na ich końcu powinny znaleźć się ocynkowane stalowe osłony, a przynajmniej izolacja – np. z papy asfaltowej.

Te narzędzia i produkty z naszej oferty wykorzystasz w budowie mostku ogrodowego:

Komentarze do wpisu (1)

22 maja 2021

Sąsiad ma taki mostek - kupił gotowca i niestety zaczął butwieć, z tego co słyszę ogólna jakość wykonania słabe. Wychodzi na to, że lepiej jednak samemu coś takiego postawić. Pracy więcej, ale większa szansa na coś solidnego.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium