Opinie o Nas
Jak zrobić ul pszczeli? Budowa ula krok po kroku 0
Jak zrobić ul pszczeli? Budowa ula krok po kroku

Hodowla pszczół jest zajęciem wymagającym wiedzy oraz sporego nakładu pracy. Warto jednak rozważyć taką działalność, ponieważ dzięki aktywności tych pracowitych owadów świat wokół nas wygląda tak, a nie inaczej. Mają one między innymi ogromny wpływ na dostępną dla nas żywność – w tym warzywa oraz owoce. Rola pszczoły w ekosystemie jest zasadnicza, więc budowa ula na swojej posesji może stanowić cenny krok w kierunku uczynienia planety lepszym miejscem do życia. Jak zbudować ul? Nie dla każdego ta wiedza jest oczywista. Taka konstrukcja musi uwzględnić kilka fundamentalnych elementów, ale na szczęście wykonanie prostych uli nie powinno sprawić majsterkowiczom z zapałem większego problemu.

Konstrukcja ula bez zbędnego kombinowania

Do najbardziej popularnych i zarazem najprostszych w formie zalicza się ul wielkopolski. Jest on całkowicie wystarczający do rozpoczęcia swojej przygody z pszczelarstwem. Najważniejsze elementy, które składają się na standardowy ul pszczeli, to: dennica, korpusy z zawieszonymi wewnątrz ramkami, powałki i oczywiście daszek. Jeśli kogoś interesuje szczegółowy projekt ula wraz ze wszystkimi wymiarami i rysunkami technicznymi elementów, w sieci bez większych problemów uda się takowe znaleźć. Typowe ule wielkopolskie mają około 30 centymetrów wysokości, a ich wymiary wewnętrzne mają kształt kwadratu mniej więcej 40 na 40 centymetrów.

Budowa ula krok po kroku

Materiały niezbędne do rozpoczęcia prac to deski (mogą być sosnowe, w grę wchodzi też inne miękkie drewno), płyta OSB, siatka aluminiowa, wkręty do drewna, blacha ocynkowana, otwornica i opcjonalnie piłka do drewna. Trzeba mieć na uwadze, aby przed rozpoczęciem montażu zmatowić drewniane elementy z użyciem papieru ściernego. Wskazane jest też poddanie drewna impregnacji za pomocą środka w miarę możliwości nietoksycznego, aby nie narażać owadów na zatrucie. Dennicę uzyskamy łącząc ze sobą deski – powstanie rama o boku około 40 centymetrów. Dno należy wypełnić siatką aluminiową odpowiedzialną za wentylację. W dennicy nie może zabraknąć otworu wlotowego dla pszczół wysokiego na 2 centymetry.

Co jeszcze należy zrobić?

Korpusy powstaną z czterech drewnianych desek, dwóch krótszych i dwóch dłuższych. Dobrze będzie zamocować przy nich uchwyty. Na krótszych deskach naszykować należy wcięcia w górnej części, na których zawisną ramki. Ul od góry zabezpieczy powałka z płyty OSB, która powinna pokrywać go na całej szerokości. Wykonujemy w niej cztery otwory wentylacyjne i nieco większy otwór na środku, który ułatwi dokarmianie pszczół zimą. Daszek także może powstać z płyty OSB i oprzeć się na korpusie z desek. Od zewnętrznej strony obijamy go ocynkowaną blachą.

Te narzędzia i produkty z naszej oferty wykorzystasz w budowie ula pszczelego:

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl