Opinie o Nas
Kalkulator ciesielski - obliczanie wymiarów i kątów krokwi 2
Kalkulator ciesielski - obliczanie wymiarów i kątów krokwi

Żyjemy w czasach, w których ludzie mogą sobie ułatwiać życie w różnych aspektach. W dużej mierze pozwalają na to zaawansowane narzędzia informatyczne w postaci programów czy aplikacji, które są w stanie wykonywać za nas konkretne czynności. Chociażby te związane z działaniami matematycznymi, które nie stanowią przecież mocnej strony każdego z nas. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie stosować wzory i obliczać potrzebne w danym momencie wartości, są na to sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest kalkulator ciesielski. Przydatny fachowcom, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem więźb dachowych, schodów czy innych skomplikowanych konstrukcji z drewna.

Kalkulatory ciesielskie – czym są i dlaczego są przydatne?

Ułatwienia, które niesie ze sobą technologia, mogą dotyczyć w praktyce bardzo różnych kwestii. Nie ma dziś żadnego problemu za znalezieniem szerokiej gamy narzędzi przeznaczonych do rozmaitych celów – i niekoniecznie musi tu chodzić o narzędzia rozumiane fizycznie. Miejmy na uwadze wpływ technologii, w tym informatyki i programowania, na nasze życie. W niektórych obszarach coraz więcej znaczą dla nas programy, pakiety programów czy mobilne aplikacje. Okazuje się, że fachowcy zajmujący się branżą budowlaną również korzystają z takich rozwiązań. Tyczy się to między innymi cieśli oraz dekarzy, dla których pomocne bywają kalkulatory ciesielskie. Co kryje się za tym terminem?

Jesteśmy hurtownią z asortymentem dla cieśli i dekarzy. Sprawdź nasze produkty:

[product id="3449, 3451, 3453, 3454, 3300, 3302, 243, 331, 275, 276" slider="true" onlyAvailable="true"]

Obliczy wszystko i pozwoli zająć się pracą

Z pomocą kalkulatorów można wyliczyć wszystkie wartości istotne na przykład w kontekście wykonania więźby dachowej. Konkretnie chodzi tutaj o takie parametry jak kąt nachylenia dachów, długość krokwi i wiele innych rzeczy. Obliczenia tego typu przydają się również przy wykonywaniu schodów na wymiar, co także jest związane z precyzją. Część specjalistów oblicza wszystko ręcznie według wzorów, ale nie każdy rzemieślnik musi mieć zaawansowane matematyczne umiejętności. Dla takich ludzi stworzono odpowiednie programy, a nawet mobilne aplikacje.

Przykładami mogą być takie apki jak Rafter calculator, czy Rafter estimator for roofing with drawing. Jest więc jasne, że ciekawe narzędzia o sporych możliwościach można mieć pod ręką, schowane w kieszeni! Naturalnie poza tym istnieją bardziej skomplikowane programy dedykowane komputerom. Można tu wskazać chociażby pakiet System Dietrich's 3D CAD/CAM, który polecany jest szeroko pojętej branży drzewnej.

Co dokładnie robią kalkulatory?

W zależności od typu programu, jego założeń i poziomu zaawansowania, możliwe jest obliczanie różnych elementów ważnych w kontekście realizacji prac. Wśród najczęściej spotykanych parametrów uwzględnianych w kalkulatorach dekarskich można wskazać cechy techniczne więźb dachów dwuspadowych, kopertowych o różnych kątach nachylenia czy dachów wieżowych. Zaletą jest szybkie uzyskanie wyniku i pewność, że przy podaniu właściwych danych nie dojdzie do żadnej pomyłki w końcowych wartościach.

Co na temat kalkulatorów uważają branżowi eksperci? Zdaniem Przemysława Lachery z hurtowni e-Armet.pl narzędzia tego typu są doceniane przez wielu fachowców. - Z naszych obserwacji i rozmów z klientami wynika, że kalkulatory ciesielskie są coraz częściej używane, a jakość ich działania rośnie z kolejnymi aktualizacjami. Sprzedajemy wiele elementów przydatnych w pracach nad więźbami dachowymi i nie tylko – w tle tych transakcji wątek kalkulatorów pojawia się regularnie – kończy. Wszystko wskazuje więc na to, że oprogramowanie o takim charakterze wpisało się w zawodową codzienność cieśli i dekarzy.

Jak kalkulator więźby dachowej może ułatwić życie cieślom i nie tylko

Tego rodzaju rozwiązania są dostępne w różnych postaciach. Czasami są to autonomiczne programy instalowane na komputerach, ale mogą to być także narzędzia online udostępniane na stronach internetowych. Pojawiają się także specjalne aplikacje na smartfony, w których można dokonać dekarskich obliczeń. Oznacza to, że każdy ma adekwatne możliwości w swojej kieszeni – trzeba tylko zainstalować „apkę” i korzystać z jej walorów. Jednym z częściej wykonywanych zadań są kalkulacje na gruncie więźb dachowych – w ich przypadku nie ma miejsca na pomyłki.

Zamów złącza ciesielskie z szybką dostąwą. Kompleksowe zaopatrzenie dla cieśli i dekarzy:

[product id="367, 375, 337, 340, 343, 345, 451, 455, 3291, 448, 3643, 479, 481, 486, 488" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jedna z trudniejszych rzeczy to obliczanie kąta nachylenia dachu – kalkulator pomoże uzyskać precyzyjne wskazania, na podstawie których będzie można wykonać wszystkie elementy zgodnie z założeniami projektu. Liczby są tu istotne, ponieważ ewentualne błędy mogą mieć daleko idące skutki. Okazuje się raptem, że elementy nie pasują do siebie tak jak powinny lub obciążenia w ramach konstrukcji są zbyt duże, stwarzając ryzyko katastrofy budowlanej. Precyzja jest w takich sytuacjach obowiązkiem każdego fachowca, któremu inwestorzy powierzają budowę.

Kalkulator dekarski – prosty w obsłudze i szalenie pomocny

Osoby wykonujące na co dzień prace związane z ciesielstwem czy dekarstwem nie powinny stronić od tego typu oprogramowania, ponieważ daje ono konkretne korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas i energię na wyliczanie wszystkich aspektów. Zadania ciesielskie i dekarskie wymagają sporego nakładu pracy, jeśli więc pewne elementy można uprościć, to trzeba z takiej opcji korzystać. Nie chodzi tu wyłącznie o kąt nachylenia dachu, ale też o inne parametry, jak długość krokwi czy kąty i nacięcia na nich. Z kalkulatorem można szybko uzyskać pożądane liczby, a następnie skupić się na najważniejszym – realizacji zlecenia od klienta.

 

Komentarze do wpisu (2)

30 stycznia 2020

Szukam od pewnego czasu namiarów na kalkulator ciesielski, najlepiej na smartfon żeby mieć pod ręką. Trafiłem na ten art - pobrałem apki polecane i zobaczę jak się sprawdzą. Dzięki.

22 marca 2020

Kiedyś poziom tych aplikacji do obliczeń był raczej meh. Dziś jest inaczej, regularne aktualizacje sporo dały. W gruncie rzeczy aplikacja na tel całkiem wystarczy żeby poprawnie wykonać większość wyliczeń. Mi osobiście bardzo takie rzeczy pomagają w pracy

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium