Opinie o Nas
Kołek szybkiego montażu - usprawnia pracę, ale nie wybacza błędów 0
Kołek szybkiego montażu - usprawnia pracę, ale nie wybacza błędów

Potrzeba zamontowania na ścianie jakiegoś dodatkowego elementu, na przykład półki czy wiszącej szafki, nie jest rzeczą nadzwyczajną. W zasadzie ciężko znaleźć dom, w którym takie czynności nie byłyby wykonywane. Trzeba podkreślić, że taki montaż generalnie nie zalicza się do zadań technicznie skomplikowanych. Zazwyczaj świetnie radzą sobie z nimi także laicy, a dla doświadczonych budowlańców to chleb powszedni. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w innych kwestiach, tak i tutaj znaczenie mają uwarunkowania techniczne. Chodzi zwłaszcza o akcesoria, z jakich przyjdzie nam korzystać.

 

Opcji w tym zakresie jest wiele, ale my zajmiemy się najbardziej tradycyjnymi elementami montażowymi, które bez problemu można kupić w wielu sklepach z artykułami budowlanymi. Gdyby dobrze poszukać, wielu z nas znajdzie je w swoich domowych warsztatach lub gdzieś na dnie szuflady. Kołki rozporowe szybkiego montażu cechują się łatwością stosowania i niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu świetnie nadają się do wykonywania zawieszeń przedmiotów o niskiej i średniej wadze. Trzeba pamiętać, że im większe obciążenie kołka, tym solidniejszy produkt powinniśmy wybrać.

 

Tu zajmujemy się kołkami szybkiego montażu, które możemy bez problemu umieścić w przeciętnej ścianie, aczkolwiek nie obejdzie się bez pewnych narzędzi. Najważniejsza jest wiertarka. Tutaj opcje mamy szerokie, ponieważ każda wiertarka jest kompatybilna z różnymi rozmiarami wierteł. W przypadku kołków szybkiego montażu nie potrzebujemy grubego wiertła, ponieważ sam kołek do masywnych się nie zalicza. Musimy pamiętać o tym, aby wywiercony otwór nie miał zbyt dużej średnicy.

 

Jeśli średnica będzie za duża, to kołek nie będzie solidnie i stabilnie osadzony. Luzy po bokach są stanowczo niewskazane i będą oznaczać, że montaż się nie powiedzie. W takiej sytuacji musielibyśmy sięgnąć po grubszy kołek, ale to z kolei może być utrudnione z uwagi na konstrukcję przedmiotu, który chcemy zamontować. W takiej sytuacji musimy się ratować wypełnieniem luzów wokół kołka, na przykład za pomocą kleju gipsowego. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze z dużą dozą staranności dobierajmy wiertło jakiego użyjemy.

 

Zajmijmy się teraz przez moment konstrukcją samego kołka. Tak naprawdę ma on postać metalowej śruby, która zostaje umieszczona w koszulce z tworzywa sztucznego. Zwykle koszulka jest wykonana z polipropylenu lub nylonu. W zasadzie kołki obu rodzajów możemy stosować zamiennie – nie ma to większego znaczenia dla prac montażowych. Śruba zostaje wkręcona w koszulkę, a jej położenie można regulować za pomocą śrubokrętu. Sama koszulka ma specjalną budowę.

 

Haczykowata struktura koszulki sprawia, że po umieszczeniu w wywierconym otworze kołek jest w nim solidnie osadzony. Oczywiście pod warunkiem, że dziura nie ma zbyt dużej średnicy, co sygnalizowaliśmy wcześniej. Uzyskując taki efekt możemy spokojnie wykręcić śrubę z koszulki i w tym momencie zyskujemy możliwość swobodnego przykręcenia „do ściany” wybranego mebla, ozdoby czy dowolnego innego elementu. Obciążenie, któremu zostaje poddany kołek i jego struktura sprawiają, że jeszcze mocniej jest on osadzony w ścianie, co ogranicza do minimum ryzyko wypadnięcia kołka i fiaska montażu.

 

Zobacz kołki szybkiego montażu w sklepie >>

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium