Opinie o Nas
Łaty i kontrłaty zamiast sztywnego poszycia dachu 0
Łaty i kontrłaty zamiast sztywnego poszycia dachu

Sztywne poszycie dachu często jest uznawane za coś normalnego i nie zawsze szuka się dla niego alternatyw. Okazuje się jednak, że takowe istnieją i są uznawane w ramach sztuki budowlanej za rozwiązania właściwe i skuteczne. Chodzi o łaty i kontrłaty dachowe, dzięki którym można wykonać łatwiejsze konstrukcyjnie poszycie o bardzo dobrych walorach technicznych i użytkowych. Naturalnie pod warunkiem, że montaż całości będzie wykonany w sposób prawidłowy. To już zadanie dla fachowców, ponieważ tego rodzaju prace powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez specjalistów z niezbędnym doświadczeniem.

Wymiary łat i kontrłat mają spore znaczenie

Wielkość elementów składających się na takie poszycie dachu jest ważna. Gdy tematem analiz jest kontrłata, jej rozmiar nie jest aż tak ważny. Z reguły mamy tu do czynienia z przekrojem 2,4 na 4,8 centymetrów, co uchodzi za dekarski standard. Jednakże łata dachowa to już zupełnie inna kwestia. Wymiary łatwy dachowej są w praktyce uzależnione od określonych czynników. Należy tutaj wskazać kąt nachylenia dachu i rozstaw krokwi dachowych, jak również ciężar całości pokrycia dachowego i uwarunkowania klimatyczne. Regułą jest, że producenci poszczególnych pokryć dachowych mają swoje zalecenia odnośnie rozstawu łat – trzeba się z nimi zapoznawać.


 

Zobacz dedykowany produkt: Podpórki do łat dachowych - dzięki nim wzmocnisz łaty kalenicowe i usprawnisz ich montaż

 


 

Wymiary łat i kontrłat pod blachodachówkę nie mogą być pozostawione przypadkowi także ze względów estetycznych. Nieprawidłowe rozmieszczenie łat może spowodować, że dachówka będzie robić wrażenie krótszej lub dłuższej, a to niepożądane. Dlatego właśnie przez rozpoczęciem kolejnego etapu prac dachy muszą być dokładnie rozmierzone, tak aby dało się rozplanować położenie łat i kontrłat zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej. Łaty na dach muszą być położone w równych odstępach od siebie – nie ma w tym zakresie miejsca na żadne odchylenia od normy.

Rozstaw łat pod blachodachówkę jest ważny, a co z kontrłatami?

Choć wiedza fachowa wskazuje na to, że łaty są technicznie istotniejsze niż kontrłaty, to tych ostatnich absolutnie nie można lekceważyć. Również one mają bowiem konkretną rolę. Te drewniane listwy w konstrukcji dachów spadzistych odpowiadają za kilka funkcji. Łata dachowa podparta kontrłatami tworzy przestrzeń wentylacyjną, dzięki której do warstwy pokrycia dostaje się powietrze. Szczelina musi mieć jednakowy wlot i wylot powietrza na całej swojej długości. Kolejna kwestia to baza dla samego łacenia. Odpowiednie wymiary kontrłaty w połączeniu z prawidłowym rozmieszczeniem umożliwiają układanie łat jako takich. Wreszcie dzięki kontrłatom daje się niwelować wszelkie nierówności połaci dachowej.

Czytaj również: Jakie gwoździe do przybijania łat wybrać?

Kiedy łaty drewniane wraz z kontrłatami są już odpowiednio ułożone i towarzyszy im folia wstępnego krycia, powstaje kompletne poszycie, na którym można już układać właściwe pokrycie dachowe. Tu konsumenci mają pełną swobodę. Mogą stawiać na dachówkę cementową lub ceramiczną, blachodachówkę, gont drewniany czy też płyty włóknisto-cementowe. Wybór technologii zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium