Opinie o Nas
Mocowania izolacji - na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu budynku 0
Mocowania izolacji - na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu budynku

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w obiektach budowlanych jest sporym wyzwaniem. Można przyjąć za oczywiste, że nie należy tego aspektu zaniedbywać, ponieważ naprawdę sporo od niego zależy. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że straty ciepła mogą radykalnie podwyższyć koszty ogrzewania wnętrz, a niemal zawsze przyczyną tego zjawiska jest źle wykonana izolacja. Warto zadbać, aby była ona jasno zdefiniowana w projekcie wykonawczym budowy lub prac remontowych. Wprawdzie zawsze można zrobić w tym zakresie poprawki, ale po co generować dodatkowe koszty i marnować czas?

 

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie jako izolator jest styropian. Obecnie stosuje się zupełnie inne rodzaje styropianu niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Producenci dbają, aby były one zoptymalizowane pod kątem utrzymywania stabilnej temperatury. Dzięki temu mogą one izolować ciepło znacznie skuteczniej niż miało to miejsce kiedyś. Całkiem często możemy spotkać się z sytuacjami, kiedy to nawet duże budynki wielorodzinne są poddawane gruntownej modernizacji właśnie w materii związanej z izolacją.

 

Pierwotnie wykorzystane płyty styropianowe zostają wymienione na komponenty najnowszej generacji, co nierzadko dzieje się na wyraźne żądanie mieszkańców, którzy słusznie narzekają na zbyt wysokie opłaty za energię cieplną. Ogrzewanie potrafi kosztować niemało, więc wymiana warstwy izolacyjnej jest najprostszym sposobem na jego potanienie, ponieważ ciepło przestaje uciekać przez ściany na zewnątrz. Przy montażu izolatorów sięga się po odpowiednie elementy mocujące, z których część została specjalnie zaprojektowana.

 

Stosując mocowania można na przykład skorzystać z bardzo prostego gadżetu, jakim jest krążek styropianowy. Nie jest on sam w sobie elementem mocującym, ale można powiedzieć, że wspiera jego działanie. Krążek pozwala użyć w montażu krótszych łączników, co bywa sporym ułatwieniem dla wykonawcy prac. Poza tym sam w sobie jest izolatorem, więc pomaga w eliminacji mostków cieplnych. To czasami bardzo niewielkie przestrzenie, w których brakuje materiału izolacyjnego.Ciepło powoli ucieka nimi na zewnątrz, co przy większej liczbie mostków w ścianie może przełożyć się na realne wydatki.

 

W pełni kompatybilne z krążkami ze styropianu są łączniki wbijane. Posiadają one metalowy trzpień, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w materiałach o różnym stopniu twardości. Doskonale współpracują z betonem, cegłami ceramicznymi pełnymi oraz kratowanymi, kruszywem lekkim czy betonem komórkowym. Zostały tak wykonane, aby skutecznie przytwierdzać warstwy izolacji do murów. W celu trwałego zespolenia łącznika z powierzchnią należy stosować prostą technikę wbijania – analogiczną do tej, jaką praktykuje się w przypadku gwoździ. Istnieją również łączniki, które posiadają trzpień z tworzywa sztucznego. Pomimo zastosowania lżejszego materiału wyroby mogą być montowane do tych samych rodzajów podłoża, które wymieniono powyżej.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które zdobywa popularność od pewnego czasu, są łączniki spiralne wkręcane. Dzięki nim można bez najmniejszych problemów mocować elementy dodatkowe na ścianach z izolacją termiczną. Specjalna forma spirali powoduje, że przy wkręcaniu nie powstają mostki cieplne – i to bez konieczności stosowania krążków styropianowych! Łączniki spiralne nadają się doskonale do montażu skrzynek na listy, szyldów, elementów oświetleniowych, kamer monitoringu czy czujników ruchu. Możemy je traktować jak zwykłe śruby mocujące, ale dedykowane powierzchniom kryjącym w sobie izolację termiczną. Zarówno ten, jak i pozostałe rodzaje mocowań izolacji posiadają Europejską Aprobatę Techniczną (dostępnie do ściągnięcia poniżej artykułu - w plikach).  Oznacza to, że spełniają normy w zakresie wytrzymałości, najwyższej jakości materiałów oraz zgodności z normami budowlanymi przewidzianymi prawem unijnym.

 

Zobacz mocowania izolacji w sklepie >>

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium