Opinie o Nas
Mocowanie styropianu podczas ocieplania budynku. O czym należy wiedzieć? 2
Mocowanie styropianu podczas ocieplania budynku. O czym należy wiedzieć?

Rzeczą całkowicie normalną w naszym położeniu geograficznym jest wznoszenie budynków z uwzględnieniem efektywnej izolacji termicznej. To naprawdę ważne, ponieważ bez jej zastosowania w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, będziemy mieć do czynienia z daleko posuniętą ucieczką ciepła. Pojawia się pytanie, jakie rozwiązania izolacyjne stosować? W większości przypadków, gdy mowa o termoizolacji zewnętrznej, wykorzystuje się płyty styropianowe. Samo mocowanie styropianu przebiega dwojako, czemu warto poświęcić nieco więcej miejsca.

Sam klej może nie wystarczyć

Przede wszystkim bloki styropianowe są klejone do elewacji budynku. Stosuje się w tym celu specjalną zaprawę klejową, jaka zapewnia doskonałą przyczepność i solidne związanie izolacji z murem. Jednakże można iść o krok dalej i wykorzystać też inne mocowanie do styropianu. Konkretnie mowa o specjalnych kołkach, które w pewnych sytuacjach są rozwiązaniem wręcz rekomendowanym. Izolacja zyska na trwałości, będzie też mniej narażona na siłę ssącą wiatru. Obciążenia przez nią generowane będą w tym momencie przenoszone na elementy mocujące.

Oczywiście sam proces montażu kołków nie może się odbywać ot tak. Pierwszym krokiem jest montaż styropianu za pomocą wspomnianego kleju. Muszą minąć co najmniej 72 godziny zanim będzie można rozpocząć kołkowanie. Jak kołkować styropian? Sposoby są dwa. Fachowcy stosują tak zwany ciepły montaż oraz montaż bezpośredni. W pierwszym przypadku wywierca się otwory, w których instaluje się łączniki, a powierzchnię zatyka styropianowymi krążkami. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby plastikowy talerzyk kołków nie wystawał ponad powierzchnię elewacji. Może to obniżyć szczelność.

Dobre kołki do mocowania styropianu

Generalnie pod względem konstrukcyjnym dostępne na rynku warianty kołków opierają się na kilku dobrze znanych standardach. Klienci mogą zdecydować się na kołki wkręcane spiralnie, a także z trzpieniem metalowym lub z tworzywa sztucznego. Specjalista będzie wiedział, która opcja będzie najlepsza w danej sytuacji. Należy tez podkreślić, że osiągalne w tym momencie modele kołków do izolacji są oferowane w różnych wariantach rozmiarowych, co jest normalne w przypadku wszelkich technik zamocowań.

Kotwy do styropianu, podobnie jak większość innych elementów kotwiących w sprzedaży, nie są drogie. Jednocześnie bardzo dobrze wywiązują się ze swoich zadań, zwiększając stabilność warstwy izolacji. Czy to oznacza, że są stosowane powszechnie? Z reguły decydują o tym konkretne wskazania. Chociażby wspomniana ekspozycja na silny wiatr, jaki może w dłuższej perspektywie czasu naruszać strukturę izolacji. Nawet jeśli płyty ze styropianu nie odpadną, powstałe szczeliny to gwarantowane mostki termiczne i co za tym idzie ucieczka ciepła.

Skuteczne ocieplanie budynku tylko z fachowcami

Prace ociepleniowe zawsze powinny bazować na pewnych standardach. Należy je rozpocząć w odpowiednim momencie i w odpowiednim skończyć. Logika nakazuje, aby izolację montować poza sezonem grzewczym, a więc wiosną i latem. Dzięki temu uda się przygotować budynek na nadchodzące chłodniejsze miesiące. W przypadku zastosowania najbardziej typowej technologii izolacyjnej kwestią otwartą pozostaje dwuetapowy charakter montażu. Z całą pewnością kołki do mocowania w styropianie pomogą wzmocnić całość konstrukcji,  co zawsze stanowi dodatkowy walor.

Komentarze do wpisu (2)

27 września 2019

Przede mną ocieplanie domu (ale to na kolejną wiosnę, w tym roku nie wyrobiłem się finansowo). Także artykuł ląduje w zakładce, bo na pewno się przyda. Jak zawsze rzeczowo i konkretnie wyjaśnione. Keep it up Armet!

17 listopada 2019

Właśnie ja mam dom na wzniesieniu i wieje mocno (trochę nie wziąłem tego pod uwagę kupując działkę) i jedna z pierwszych rzeczy jakie mi powiedziano odnośnie ocieplenia to właśnie potrzeba kołkowania. I tak to zostało wykonane. Jak na razie wszystko się trzyma ;)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl