Są sytuacje, kiedy montaż blachy trapezowej okazuje się ciekawą alternatywą dla kładzenia na powierzchni dachu klasycznej dachówki. Takie rozwiązanie ma niewątpliwe plusy, ponieważ blacha tego rodzaju jest trwała. Pozwala także uzyskać zadowalający efekt estetyczny z uwagi na ciekawe ukształtowanie blaszanych arkuszy oraz ich różnorodną kolorystykę. Krycie dachu blachą trapezową można zlecić wyspecjalizowanej ekipie, jednakże można też zrobić to we własnym zakresie. Wystarczy jedynie mieć techniczny zmysł i podstawowe pojęcie o temacie.
Udany montaż blachy trapezowej krok po kroku
Pierwsza sprawa, o której należy pamiętać, to przygotowanie powierzchni dachu do prac. Bardzo ważne jest, aby cały dach był płaski i miał w całości równą powierzchnię. Nie może być mowy o jakichkolwiek załamaniach czy wypukłościach. Minimalne nachylenie połaci dachowej w tym przypadku nie powinno być mniejsze niż 5 stopni. Jedynie wówczas układanie blachy trapezowej będzie w pełni efektywne. Warto wspomnieć, że dopuszczalny jest również montaż blachy trapezowej na dachu jednospadowym, jeśli z taką konstrukcją w danym przypadku mamy do czynienia.
Jeżeli budynek jest zamieszkiwany, warto położyć na powierzchni dachowej warstwę folii paroprzepuszczalnej. Z kolei gdy na dachu znajdował się wcześniej inny materiał, trzeba z uwagą przyjrzeć się całej konstrukcji pod kątem wyeliminowania wspomnianych wyżej nierówności. W razie potrzeby konieczne będzie zamontowanie podkładek dystansujących lub wymiana wskazanych elementów więźby. Krycie dachu blachą trapezową krok po kroku wymaga sporej uwagi i dokładności, ale nie jest technicznie trudne.
Wkręty do blachy trapezowej.
Jak przykręcić blachę trapezową? Jakie wkręty będą odpowiednie?
Producenci oferujący blachę z reguły nie przekazują nabywcom żadnych instrukcji odnośnie tego, w jaki sposób mocować ją do powierzchni dachu. Dlatego należy opierać się na uniwersalnych wskazówkach dekarskich. Generalnie mocowanie blachy trapezowej opiera się na użyciu odpowiednich wkrętów. Najlepiej sprawdzą się wkręty ciesielskie, a mówiąc jeszcze ściślej – ciesielskie wkręty samowiercące. Arkusze należy mocować począwszy od lewej strony i kierować się w prawo. Za każdym razem wskazane jest zachowanie kilku centymetrów „nadwyżki” w stosunku do pasa nadrynnowego. Każdy arkusz należy montować prostopadle do niego.
Wszystkie prace powinny być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Konieczna jest odpowiednia asekuracja – niezbędne akcesoria można kupić w sklepach alpinistycznych i z artykułami BHP. Jeśli montaż blachy trapezowej na dachu został zlecony profesjonalnej firmie, musi ona dysponować stosownym zapleczem. Istotna jest pogoda. Obowiązuje zasada, aby mocować blachę trapezową przeciwnie do kierunku wiatru. Sama aura nie powinna być bardzo wietrzna. Gdy blacha będzie gotowa, można przystąpić do dalszych prac. Chodzi zwłaszcza o zamontowanie kalenicy oraz wiatrownicy.
Gniady20
Szukałem jakichś wiadomości o blasze trapezowej bo rozważam takie pokrycie dachu. Ciekawe wskazówki odnośnie sposobu układania blachy - dotąd nigdzie na nie nie trafiłem. Dobry wpis - z asortymentem sklepu też się na pewno zapoznam.
hax
Ja mam dachówkę ceramiczną, ale rozważałem trapezową też. Ostatecznie wybór padł na ceramikę, ale wszystkie złącza do więźby i tak brałem z tego Sklepu :)