Opinie o Nas
Montaż gontów bitumicznych. Co trzeba wiedzieć? 1
Montaż gontów bitumicznych. Co trzeba wiedzieć?

Wśród dostępnych na rynku pokryć dachowych niektóre cechuje lekkość i relatywnie łatwy montaż. Nadają się one znakomicie do krycia takich konstrukcji jak domki narzędziowe, altany ogrodowe, szopy z drewna czy wszelkie obiekty gospodarcze – zazwyczaj wznoszone na przydomowych działkach. Gont bitumiczny jest w tym kontekście jedną z ciekawszych propozycji. Niska cena i całkiem dobra wytrzymałość (pod warunkiem prawidłowego montażu) to argumenty, obok których trudno przejść obojętnie. Swoją solidność gonty bitumiczne zawdzięczają zastosowanym do ich produkcji surowcom. Rdzeń gontów stanowi zazwyczaj włókno szklane, a z obu stron pokrywa go masa bitumiczna, czyli po prostu asfalt.

Montaż gontów bitumicznych – na co zwracać uwagę?

Dachówki bitumiczne mają różne kolory i kształty. Znaleźć można między innymi gonty w wariantach heksagonalnym czy „ogon bobra” - opcji jest więcej. Godne polecenia są modele ognioodporne, ponieważ automatycznie poprawiają one bezpieczeństwo docelowej konstrukcji. Takie gonty powinny posiadać oznaczenie CE oraz znak normy EN 544. Kiedy już przystąpimy do pracy, trzeba pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia połaci, na których będziemy układać dachówkę. Kąt ten powinien wynosić pomiędzy 15 a 85 stopni. Niewskazane jest ingerowanie w strukturę materiału gontów. Do łączenia elementów stosuje się specjalne gwoździe do gontu, które są w żargonie dekarskim określane także jako papiaki lub gwoździe papowe.

Układanie gontów bitumicznych od podstaw

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża i zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W charakterze podłoża dobrze sprawdzi się deska drewniana lub płyta OSB solidnie zamocowana do krokwi. Grubość tej warstwy powinna wynosić jakieś 12-18 centymetrów. Na tym materiale układa się warstwę izolacji – optymalnie spisze się membrana lub papa. Ważne, aby zostawić przestrzeń kilku centymetrów pomiędzy deskowaniem a izolacją – właśnie ta szczelina będzie odpowiadać za prawidłową wentylację. Część gontów bitumicznych na rynku posiada warstwę kleju, co znacznie ułatwia montaż. Jak położyć gont, gdy kleju nie ma? Wówczas w ruch idą wspomniane powyżej papiaki lub klej, ale już samodzielnie aplikowany. Układanie dachówek należy zaczynać od pasa okapowego w górę. Następne pasma dachowe układa się wcięciami do góry.

Kryjesz dach gontem bitumicznym? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie

 

Komentarze do wpisu (1)

15 listopada 2020

Mam gonty na dachu i jestem z nich zadowolony. To ekonomiczne pokrycie, nie wiem jak będzie wyglądać za x lat, ale jak na razie nie narzekam. Fajnie, że na blogu poruszacie takie techniczne zagadnienia - czasami trudno w necie o przystępnie podaną wiedzę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium