Opinie o Nas
Siła diamentu w służbie fachowców 1
Siła diamentu w służbie fachowców

Przecinanie niektórych materiałów wykorzystywanych w dziedzinie budownictwa może nastręczyć trudności. Fachowcy świetnie wiedzą, że w przypadku tworzyw o szczególnych cechach nie ma możliwości zastosowania prostych narzędzi ręcznych, które sprawdzają się przy niektórych materiałach o niższej wytrzymałości. To normalne, że w świecie prac budowlano-remontowych korzysta się z zaawansowanych i wydajnych urządzeń technicznych. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie pracy profesjonalistom i tym samym zwiększenie ich efektywności.

Wśród przyrządów tnących tarcze diamentowe zajmują miejsce szczególne. Dzięki specjalnej konstrukcji można za ich pomocą w skuteczny sposób przecinać między innymi beton, kamień pochodzenia naturalnego oraz jego syntetyczne imitacje, jak też tradycyjne płytki ceramiczne. Oczywiście sama tarcza tnąca jeszcze niczego nie jest w stanie przeciąć. Stanowi ona bowiem element roboczy dla takich urządzeń jak szlifierki kątowe czy stoliki tnące. Właśnie im dedykowane są w zasadzie wszystkie typy tarcz dostępne na rynku.

Specjaliści mający rozeznanie w temacie technik cięcia doskonale wiedzą, że nie w każdej sytuacji ta sama tarcza sprawdzi się tak samo. Producenci takich rozwiązań wychodzą naprzeciw potrzebom praktyków. Stąd możemy znaleźć w sklepowych ofertach tarcze o rozmaitych parametrach. Poszczególne nadają się do tego, by efektywnie ciąć określone typy tworzyw. Wśród tarcz wyróżnić można segmentowe (warstwa ziaren diamentowych jest rozlokowana z przerwami w ramach oddzielnych segmentów), a także z nasypem ciągłym (ziarna są rozmieszczone równomiernie na całej krawędzi).

Głównym elementem poza krawędzią diamentową jest korpus tarczy. Powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co zapewnia odporność na odkształcenia mechaniczne. Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiednie ryflowania w przypadku tarczy segmentowych. Mogą być one wykonane pod różnymi kątami, co wpływa na dynamikę pracy i jej wydajność. To jakie materiały możemy przecinać poszczególnymi tarczami jest zawsze wyszczególnione w specyfikacjach podawanych przez wytwórcę, ale istnieją pewne ogólne prawidła.

Przyjmuje się, że tarcze segmentowe są odpowiednie do cięcia takich tworzyw jak beton, cegła czy kamień. Z kolei te z nasypem ciągłym zdadzą egzamin w przypadku przecinania płytek ceramicznych, gresu czy klinkieru. To jednak nadal nie wszystkie kryteria jakie należy brać pod uwagę przy selekcji tarcz wedle pożądanych zastosowań. Poszczególne modele nadają się do cięcia materiałów na mokro, na sucho lub uniwersalnie – na mokro i na sucho. Chodzi o to, do jakiego stopnia potrzebny jest czynnik chłodzący w czasie pracy. Woda obniża temperaturę przestrzeni roboczej i samej tarczy.

Tarcze diamentowe jakie znajdują się w użyciu posiadają różne cechy techniczne. Najwyżej cenione są te, które dzięki odpowiedniej konstrukcji wyróżniają się przedłużoną żywotnością. Ponadto cięcia wykonane tą technologią uznawane są za dużo bardziej precyzyjne i „przyjazne” dla obrabianego materiału. Nie powstają bowiem strzępienia, których obecność nie jest pożądana. Zamiast tego krawędzie przecinanych elementów zaskakują gładkością. Poza tym praca tarcz diamentowych jest wyraźnie cichsza aniżeli alternatywnych przyrządów do cięcia i to ich może nie najważniejszy, ale wart odnotowania atut.

 

Zobacz tarcze diamentowe w sklepie >>

Komentarze do wpisu (1)

18 października 2017

taka tarcza to musi byc moc, a to z pewnością ma swoją cenę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium