Opinie o Nas
Sucha zabudowa krok po kroku 2
Sucha zabudowa krok po kroku

Zdaniem wielu specjalistów, tam gdzie da się uniknąć wilgoci technologicznej w czasie prac budowlanych, tam warto to robić. Z całą pewnością ma to szereg czysto praktycznych atutów. Przede wszystkim można zaoszczędzić czas związany z wysychaniem zapraw i klejów, co bywa problematyczne i może wydłużać prowadzenie działań w danym miejscu. Sucha zabudowa jest rozwiązaniem, które dziś jest znacznie łatwiej osiągalne niż kiedyś. Techniki są coraz bardziej zaawansowane i co za tym idzie możliwości przybywa. Kluczowe znaczenie mają odpowiednie płyty GK, a także profile aluminiowe stanowiące bazę konstrukcji.

Sucha zabudowa – poradnik dla laika

Podstawowym zastosowaniem technik suchej zabudowy są dziś ścianki działowe w pomieszczeniach. Bazując na tym rozwiązaniu, można szybko, efektywnie i solidnie dzielić przestrzeń w domu czy mieszkaniu zgodnie z potrzebami. Sucha zabudowa GK pozwala stawiać ściany z izolacją akustyczną, opierając się na profilach aluminiowych wspomnianych powyżej. W praktyce wykorzystuje się w tych celach profile przyścienne i przysufitowe typu UW oraz słupki CW. Standardowo grubość stelaża może mieć 50, 75 lub 100 milimetrów.

Zazwyczaj profile do zabudowy typu UW okleja się specjalną pianką wygłuszającą, jaka niweluje drgania oraz dźwięki. Następnie słupki CW wstawia się pionowo w odległości co 40 centymetrów – do nich przykręca się płyty GK ustawione w pionie. Trzeba pamiętać, aby pionowy styk płyt zawsze wypadał na środku słupka CW. Dla uzyskania lepszego wyciszenia, ale też poprawy izolacji termicznej wolne przestrzenie w ścianie wypełnia się wełną mineralną. Stosuje się jedną lub dwie warstwy płyt, które są przykręcane wkrętami foswatowanymi odpornymi na korozję.

Zabudowa sucha – nieskomplikowana i skuteczna

Powyższy opis ma rzecz jasna dość ogólny charakter, jednakże taka wiedza wystarczy inwestorowi, aby mógł wyegzekwować od zatrudnionej ekipy wykonanie ścian działowych zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Dziś sucha zabudowa krok po kroku powstaje w naprawdę szybkim tempie, co w dużej mierze wynika z łatwiej dostępności materiałów. Zarówno same płyty, jak i aluminiowe profile czy łączniki krzyżowe do suchej zabudowy nie kosztują wiele. Stoją też na świetnym poziomie jakościowym, co tym bardziej zachęca do ich wykorzystywania w pracach.

Sucha zabudowa poddasza czy dowolnego innego pomieszczenia w domu to relatywnie tani i nie zajmujący wiele czasu sposób na podział przestrzeni użytkowej zgodnie z potrzebami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że na rynku osiągalne są też kompletne systemy suchej zabudowy, gdzie wszystkie elementy dostarcza jeden wytwórca. Zapewnia to pełną kompatybilność i może dodatkowo skrócić działania w obiekcie. Równie dobrze można jednak postawić na „autorski” system suchej zabudowy, gdzie ekipa będzie się posługiwać elementami dobranymi wedle jej doświadczenia i wiedzy. Opcje są różne, a celem jest zawsze solidna, dobrze wyizolowana ściana.

Komentarze do wpisu (2)

15 września 2019

Używam suchej zabudowy od lat - jedna z ciekawszych i bardziej uniwersalnych technologii. Nie sprawdza się zawsze, ale w zdecydowanej większości przypadków w stu procentach. Szczególnie jak chodzi o podział pomieszczeń w domach, mieszkaniach czy biurach.

14 października 2019

Jak zawsze na tym blogu konkretny i zwięzły tekst! Co do płyt GK - pamiętam, jak słaba była kiedyś ich jakość. Teraz to już zupełnie inna historia i takie ściany działowe potrafią naprawdę zaskakiwać odpornością.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium