Opinie o Nas
Sufit podwieszany w kuchni. Jak się do tego zabrać? 0
Sufit podwieszany w kuchni. Jak się do tego zabrać?

Praktycznie w każdym domowym wnętrzu można wykonać sufit podwieszany. Nie wiąże się to dziś ani z dużymi nakładami finansowymi, ani z wysokim stopniem skomplikowania technicznego. Dość powiedzieć, że z zadaniem poradzi sobie spore grono majsterkowiczów-amatorów, którzy mieli wcześniej do czynienia z docinaniem profili czy obróbką i montażem płyt gipsowo-kartonowych. Sufit podwieszany w kuchni również nie należy do rzadkości, choć z reguły nie jest to pomieszczenie, które nasuwa się w tym kontekście jako najbardziej oczywiste. Bywa jednak, że uzasadnienie jest konkretne.

Zabudowa sufitu w kuchni – kiedy ma ona sens?

Czasami w ramach prowadzonego remontu mieszkania zapada decyzja o obniżeniu poszczególnych wnętrz. Zwykle dotyczy to lokali wysokich, co jest właściwością przede wszystkim starszego budownictwa, w tym kamienic mających swoje korzenie w czasach przedwojennych lub budowanych krótko po wojnie. Wadą wysokich pomieszczeń są wyższe koszty związane z ich ogrzewaniem, ponieważ większa kubatura wymusza zapotrzebowanie na ciepło. Obniżając konstrukcje sufitu, można zredukować te koszty, zwłaszcza że stosowane najczęściej płyty GK miewają bardzo dobre właściwości w aspekcie izolacji termicznej, ale także akustycznej. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w danym obiekcie, wtedy kuchni nie sposób pominąć.

Obniżony sufit w kuchni – nie taki trudny, jak się wydaje

Kluczowe elementy składowe praktycznie wszystkich sufitów podwieszanych to stelaż, określany także mianem rusztu oraz właściwe płyty stanowiące zabudowę. Co do stelaża, można go łatwo i niedrogo przygotować na bazie profili aluminiowych dociętych do właściwych rozmiarów. Elementy te łączy się ze sobą specjalnymi łącznikami krzyżowymi. Następnie konieczne jest naszykowanie całej niezbędnej instalacji, w tym elektrycznej – wszak w podwieszanym suficie musi znaleźć się oświetlenie. Jeśli w kuchennym wnętrzu blisko sufitu znajdują się też inne elementy wymagające zabudowania, zostaną one świetnie zamaskowane.

Płyta gipsowo-kartonowa i jej zalety

Użycie płyt GK do zrobienia sufitu podwieszanego jest dość naturalne, ponieważ mowa o materiale relatywnie lekkim, wytrzymałym, łatwym w obróbce oraz montażu. Ekipy budowlane pracują z nim od lat, więc doskonale znane są jego zalety oraz wady. W tym przypadku projekt sufitu podwieszanego dla kuchni powinien uwzględniać zastosowanie specjalnych płyt hydrofobizowanych – takich samych, jakie zaleca się w łazienkach. Można je łatwo rozpoznać po oznaczeniach literami GKBI lub pojedynczą literą H. Poza tym płyty należy pokryć warstwą wodoodpornej farby, która dopełni ochronnego efektu.

Czytaj również: Sufit podwieszany w łazience. Czy warto go robić?

Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w budowie sufitu podwieszanego:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium