Opinie o Nas
Wiatrownica. Czym jest i jak ją zamontować? 1
Wiatrownica. Czym jest i jak ją zamontować?

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed oddziaływaniem zjawisk atmosferycznych jest bardzo ważną kwestią i warto w tym zakresie postawić na sprawdzone rozwiązania. Szczególnie w obecnej sytuacji zmian klimatycznych, które – wiele na to wskazuje – przyczyniają się do częstszego występowania na terenie Polski niebezpiecznych wiatrów. Wiatrownica, jak łatwo się domyślić, ma zabezpieczać dachy przed wichurami, ale nawet krótkotrwałe silniejsze podmuchy są w stanie wpłynąć ujemnie na stan dachówki. Odpowiednio zainstalowana wiatrownica boczna i towarzysząca jej w pewnych sytuacjach wiatrownica górna są sposobem na minimalizację ryzyka problemów.

Z czego wykonana jest wiatrownica dachowa i jak się ją montuje?

Za pomocą wiatrownic wykańcza się dach powyżej ściany szczytowej. Standardowo jest ona wykonana z blachy i tym samym zaliczana jest do kategorii obróbek blacharskich. W przypadku ściany szczytowej znacznie wzrasta ryzyko podrywania dachówek przez silne wiatry, a także podmywania jej przez wodę opadową. Wiatrownice boczne chronią więc boki dachów, jednakże techniczne detale jej montowania są uzależnione od typu konstrukcji dachu. Gdy zastosowano blachodachówkę, wiatrownice należy zakładać po położeniu pokrycia. Z kolei w przypadku dachówek ceramicznych, wiatrownica dachu powinna być zamontowana przed kryciem.

Wiatrownice głównie blaszane, ale nie tylko

Jak już wspomniano, na niektórych dachach kładzie się pokrycia ceramiczne bądź cementowe. Wówczas producenci często dostarczają elementy, z których można wykonać zabezpieczenie. Wtedy korzysta się z dachówek szczytowych z tego samego materiału. Mimo to warto zastosować warstwę blachy, aby efektywność wiatrownicy była podwyższona. Warto dodać jeszcze, że przy dachu z kryciem bitumicznym wiatrownica z blachy także jest wskazana. Wówczas również montuje się ją po wykonaniu pokrycia – powinna nieznacznie wystawać ponad jego krawędź. W przypadku dachów z pokryciami z naturalnych materiałów (trzcina, wiór osikowy czy słoma) wiatrownice z blachy nie są właściwe – sięga się wówczas po impregnowane deski drewniane. Takich dachów jest jednak coraz mniej.

Przed Tobą montaż wiatrownicy? Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w czasie budowy: złącza ciesielskie, gwoździe, wkręty ciesielskie.

Komentarze do wpisu (1)

26 października 2020

Ja mam wiatrownicę systemową na bazie elementów z partii dachówki - jedni mówią, że nie ma wtedy potrzeby robić tej osłony dodatkowej, inni że tak. Posłuchałem tych drugich i kazałem dołożyć jeszcze blachę. Jak czytam tutaj jest to pewniejsze rozwiązanie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl