Opinie o Nas
Jak zbudować altanę drewnianą? Budowa altany ogrodowej krok po kroku 1
Jak zbudować altanę drewnianą? Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Dla wielu osób budowa altany w ogrodzie jest sposobem na poszerzenie funkcjonalności przestrzeni przy domu. Rzecz jasna nie każdy musi wiedzieć, jak zbudować altanę, jednakże z technicznego punktu widzenia nie jest to zadanie skomplikowane. Tym bardziej, że w sieci nie brakuje poradników, a nawet gotowych projektów. Okazuje się, że budowa altany ogrodowej nie musi być ani specjalnie trudna, ani kosztowna. To świetna wiadomość dla potencjalnie zainteresowanych.

Altana drewniana w Twoim ogrodzie

Jak zrobić altankę, aby była ekonomiczna i praktyczna zarazem? Drewno nie jest materiałem drogim, choć na pewno nie każdy jego gatunek nadaje się do takich zastosowań. Warto wybrać drewno odporne na czynniki zewnętrzne, przy czym i tak konieczna będzie okresowa impregnacja za pomocą odpowiednich farb czy innych preparatów. Gdy już ustalimy, jak zrobić altanę ogrodową, dobrym posunięciem będzie stworzenie kosztorysu i maksymalnego budżetu, w którym chcemy się zmieścić.

Jak zbudować altanę drewnianą?

Fundamentalna sprawa to projekt altany. Musi być dostosowany do oczekiwań, ale także być zgodny z normami prawa budowlanego. Konstrukcja nie powinna mieć większej powierzchni użytkowej niż 35 metrów kwadratowych. Ewentualny ganek czy weranda nie liczą się do tego metrażu, o ile nie są większe niż 12 metrów kwadratowych. Budowa altanki ogrodowej może być wykonana we własnym zakresie lub z pomocą fachowców.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Jak zbudować altanę z drewna krok po kroku? Podążając za posiadanym projektem, należy zacząć od fundamentów. Możliwe rozwiązania w tym zakresie omówimy za chwilę. Jak wyżej wspomniano, powierzchnia użytkowa nie powinna być większa niż 35 metrów z wyłączeniem ganku / tarasu. Z kolei wysokość dachu nie powinna przekraczać 5 metrów (przy stromych) lub 4 metrów (w przypadku dachów płaskich).

Altana ogrodowa – projekt

Jeśli chodzi o projekt altanki, opcji jest przynajmniej kilka. Ambitniejsi, mający pewną podstawową wiedzę, mogą opracować go samodzielnie, co nie jest szczególnie trudne. Można też skorzystać z jednego z licznych projektów dostępnych za darmo w sieci lub w ostateczności zamówić go u architekta.

Budowa altany - czego potrzebujesz?

Do wykonania altany potrzeba odpowiedniego materiału. Zakładamy cały czas, że ma nim być drewno, a więc trzeba je zakupić. Warto zaopatrywać się w odcinki i elementy przycięte w tartaku czy przez hurtownika do pożądanych rozmiarów (powinien precyzować to projekt altany ogrodowej). Znacząco ułatwi to prace konstrukcyjne. Oprócz tego niezbędne są łączniki i elementy montażowe – kątowniki, kotwy ziemne, wkręty. Poza tym niezbędne narzędzia, jak wiertarka, wkrętarka czy poziomnica.

Konstrukcja altany

Altana w ogrodzie z reguły nie jest skomplikowana w aspekcie konstrukcyjnym. Ogólnie rzecz biorąc, im prostsze rozwiązania zostaną zastosowane, tym taniej i łatwiej uda się ją postawić.

Fundament altany ogrodowej

Czasami altanki drewniane są lekkimi konstrukcjami, które w gruncie rzeczy mają tylko zadaszyć przestrzeń, umożliwiając letni relaks w cieniu lub uniknięcie deszczu. Wtedy wylewanie fundamentu nie jest konieczne, a wystarczy na przykład kotwienie w ziemi. Jeśli jednak całość jest cięższa i bardziej złożona technicznie, konieczne będzie przygotowanie pełnego fundamentu z izolacją poziomą, dwiema warstwami betonu i izolacją pionową. Opcją jest też mini-fundament ze słupów betonowych, do których montuje się belki szkieletu.

Pokrycie dachu altany

Nie ma potrzeby, aby inwestować w pokrycie sporo środków. Konstrukcja dachu altany także powinna być możliwie najprostsza. Można wykorzystać zwykłą papę, ale również gonty, dachówki czy deski. Z uwagi na niewielką powierzchnię dachową, wydatek raczej nie będzie duży.

Produkty niezbędne do budowy altany ogrodowej w naszej ofercie


Komentarze do wpisu (1)

20 czerwca 2020

Altankę na działce zbudowałem sam jakieś dwa lata temu. Było sporo pracy, ale też masa frajdy jak poszczególne rzeczy wychodziły zgodnie z planem. Moim zdaniem warto mieć gotowy projekt i się go trzymać - bardzo usprawnia to prace przy budowie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium