Opinie o Nas
Budowa domku narzędziowego - instrukcja, projekt, rodzaje domków narzędziowych 1
Budowa domku narzędziowego - instrukcja, projekt, rodzaje domków narzędziowych

Wiele osób marzy o tym, aby mieć na swojej posesji domek narzędziowy. Czasami jego przeznaczenie jest w praktyce szersze i sprawdza się on również do innych celów. Czasami obiekty planowane pierwotnie jako przestrzeń na przechowywanie narzędzi ogrodowych stają się przydomowymi warsztatami, areną zabaw dla dzieci czy przechowalnią dla szeroko rozumianych szpargałów, dla których nie było miejsca gdzie indziej. Jednakże trzymajmy się założenia, że domek powstaje po to, by trzymać w nim przybory ogrodowe czy narzędzia majsterkowicza. Jak się zabrać za jego postawienie?

Jak zrobić domek narzędziowy? Typowe pomysły

Najbardziej podstawowy wariant to kupno gotowego zestawu elementów, które potem należy tylko złożyć wedle załączonego schematu. To najczęściej wybierane rozwiązanie, które ma niewątpliwe plusy. Przy wykonaniu takich domków jest zwykle niewiele pracy, a działania mają intuicyjny charakter. Ci nieco ambitniejsi, bazując na projekcie, chcą zająć się konstrukcją w stu procentach samodzielnie. Wymaga to jednak pewnych umiejętności, a nakłady inwestycyjne mogą być większe. Z całą pewnością ważne jest, aby domek na narzędzia był solidny i wytrzymał w naszym ogrodzie dłuższy czas.

Budowa domku narzędziowego – od czego zacząć?

Szalenie istotną sprawą jest podłoże, na którym stanie docelowy domek. Niektórzy decydują się stawiać wszystko bezpośrednio na wyrównanym gruncie, aczkolwiek nie jest to najlepszy pomysł. Deszcze mogą spowodować, że grunt będzie wymywany i grząski, co może odbić się fatalnie na kondycji domku. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie wylewki betonowej, ewentualnie położenie płytek chodnikowych. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu prostych odcinków – podłoże powinno być wyrównane, w czym pomoże zastosowanie zwykłej poziomnicy.

Projekt domku narzędziowego – skąd go wziąć?

Osoby, które wybiorą domek z elementów do złożenia, tak naprawdę od razu kupują też jego projekt, ponieważ z góry wiadomo, jak konstrukcja ma wyglądać. Nierzadko estetyka generycznych domków jest naprawdę zadowalająca, a wzory są na tyle różnorodne, że uda się dobrać coś odpowiadającego indywidualnym oczekiwaniom. Naturalnie można pójść krok dalej i zaprojektować domek na narzędzia od podstaw, choć w praktyce nie jest to częste. Wiele ciekawych projektów i schematów konstrukcyjnych czeka również w internecie – często są one powszechnie udostępniane przez autorów, więc każdy może zrobić z nich użytek. Inspiracji w zakresie tego, jak tanio zbudować domek narzędziowy o ładnym wyglądzie nie brakuje.

Kwestie konstrukcyjne, o których trzeba pamiętać

Mając dobre podłoże, można zabrać się za resztę prac. Z reguły domki narzędziowe są wykonywane z naturalnego drewna. Konieczne jest sprawdzenie, czy używany materiał został zaimpregnowany fabrycznie. Jeśli nie, trzeba zrobić to samodzielnie za pomocą specjalnych specyfików, którymi impregnuje się chociażby meble ogrodowe. Dach domku zazwyczaj pokrywa się papą bitumiczną, jednakże rozwiązanie nie jest zbyt trwałe, dlatego warto od razu zastosować gonty. Wskazana jest okresowa konserwacja drewna, której częstotliwość jest uzależniona od typu zastosowanych preparatów, a także od konkretnego materiału, z którego wykonano konstrukcję.

Budujesz domek narzędziowy? Z pewnością będziesz potrzebować produktów z kategorii Wkrety do architektury ogrodowej oraz Kotwy wkręcane do ziemi

Komentarze do wpisu (1)

18 października 2020

Kupiłem jakiś czas temu gotowy domek do złożenia, ale nie jestem w ogóle zadowolony z funkcjonalności i ogólnej jakości. Myślę, że on długo nie postoi. Wtedy chyba wezmę się za zrobienie go od podstaw, sam dobiorę materiały i będzie to jak sądzę znacznie lepsza opcja.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium