Opinie o Nas
Jak zbudować szklarnię? Budowa szklarni krok po kroku 1
Jak zbudować szklarnię? Budowa szklarni krok po kroku

Być może część właścicieli posesji, zwłaszcza domów jednorodzinnych, zastanawia się nad tym, jak zrobić szklarnię i czy w ogóle jest sens takową postawić. Okazuje się, że to ciekawe rozwiązania, o ile komuś zależy na samodzielnej uprawie roślin – szczególnie jadalnych, ale także ozdobnych. Dla pasjonatów tematu budowa szklarni może być kapitalnym sposobem na rozwinięcie swoich zainteresowań, ponieważ powstaną tym samym doskonałe wręcz warunki do hodowli roślinnej. Oczywiście są jeszcze istotne kwestie szczegółowe – trzeba ustalić, jak zbudować szklarnię, gdzie ma ona stanąć i która z technologii budowy okaże się najlepszą.

Konstrukcja szklarni - z drewna, stali czy aluminium?

Inwestor ma do wyboru kilka rozwiązań. Jednym z nich jest szklarnia drewniana, gdzie szkieletem konstrukcji są kantówki z drewna. Powinny być zaimpregnowane i zrobione z drewna wytrzymałego i odpornego z natury na czynniki zewnętrzne. Szklarnia DIY może też powstać na bazie elementów stalowych lub aluminiowych, jednakże opcja z zastosowaniem drewna jest chyba najbardziej estetyczna i uniwersalna z punktu widzenia architektury sąsiadującego domu.

Szklarnia drewniana krok po kroku

Pierwsza kwestia to odpowiednio przemyślany projekt szklarni. Można go przygotować samemu, zlecić fachowcowi lub skorzystać z któregoś z gotowych schematów, których nie brakuje w internecie. Szklarnia z drewna jest jedną z łatwiejszych do wykonania z uwagi na mniej skomplikowaną obróbkę materiału. Można zamówić kantówki dobrane pod wymiar i potem tylko połączyć je wedle założeń projektu. Schemat budowy szklarni powinien uwzględniać wszystkie ważne detale. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, powierzchnia takiego obiektu nie powinna być większa niż 35 metrów kwadratowych.

Fundament pod szklarnię - czego potrzebujesz?

Nie zawsze fundament będzie niezbędny. Jeśli stawiamy lekką konstrukcję z aluminium, wystarczą kotwy do ziemi, które będą solidnie osadzone w gruncie i zagwarantują całości stabilność. Podobnie egzamin zda podstawa słupa. Gdy jednak całość jest cięższa i masywniejsza, lepiej postawić na fundamenty lane, a przynajmniej na bloczki betonowe.

Pokrycie szklarni - poliwęglan, folia czy szkło?

Każda szklarnia własnej roboty musi mieć pokrycie. To może być wykonane z folii z tworzywa sztucznego, szkła lub poliwęglanu. Folia jest rozwiązaniem najtańszym i najprostszym technicznie, choć mniej estetycznym. Szklane pokrycie ładnie wygląda, wymaga jednak większego nakładu pracy, a w słoneczne dni temperatura wewnątrz może zagrażać mniej ciepłolubnym roślinom. Poliwęglan jest z kolei bardzo lekki, co ma znaczenie, jeśli chcemy uprościć konstrukcję.

Budowa szklarni krok po kroku

Gdy przyjmiemy, że drewniana szklarnia to optymalne rozwiązanie z punktu widzenia ekonomii i możliwości technicznych, trzeba wziąć się do pracy. Kluczowa kwestia to zdobycie lub sporządzenie projektu. Następnie trzeba opracować listę niezbędnych materiałów. Nie tylko kantówek wraz z ich rozmiarami oraz elementów pokrycia. Znaczenie mają też kotwy oraz łączniki – w tym gwoździe oraz wkręty do drewna, jak również kątowniki. Mając to wszystko można przejść do budowy, począwszy od fundamentów w górę. Warto pamiętać, że odległość szklarni od granicy działki nie powinna być mniejsza niż 1 metr.

Budowa szklarni - cena

Choć szklarnia ogrodowa z drewna nie jest z reguły dużą inwestycją, to trzeba wszystko starannie wyliczyć. Generalnie koszt budowy szklarni nie powinien zrujnować niczyjego budżetu, zwłaszcza gdy inwestor czuje się na siłach, aby wszystkie prace wykonać własnym sumptem, bez pomocy wynajętej ekipy. Końcowy bilans wydatków zależy od typu użytych materiałów i ich ceny, trudno więc przesądzić z góry konkretne kwoty.

Produkty niezbędne do budowy szklarni ogrodowej w naszej ofercie


Komentarze do wpisu (1)

24 maja 2020

Przymierzam się do szklarni od dwóch lat - nigdy nie ma czasu. Aczkolwiek jeśli już się za to wezmę to chyba z pokryciem z poliwęglanu. Brat się zdecydował i jest zadowolony. Przynajmniej wiem, że akcesoria do montażu zamówię w Armet, no bo gdzie? ;)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium