Opinie o Nas
Czym jest strop drewniany? Rodzaje, konstrukcja, warstwy 2
Czym jest strop drewniany? Rodzaje, konstrukcja, warstwy

Współczesne budownictwo pozwala na stosowanie rozmaitych technologii, które dają szansę na uzyskanie pożądanego efektu. Można korzystać przy tym z różnych materiałów, zarówno tradycyjnych, jak i znacznie nowocześniejszych. Strop drewniany przez wiele lat był typowym elementem konstrukcji wielu obiektów. Z czasem jego popularność nieco zmalała, a inwestorzy stanęli przed dylematem – strop drewniany czy betonowy? Ten drugi ma pewne walory. Powstaje szybciej, jest mniej złożony pod względem realiów prowadzenia prac. Nie jest też narażony na wilgoć, pleśń czy szkodniki drewna. Jednocześnie nie oznacza to, że sięganie po drewnianą konstrukcję stało się czymś diametralnie rzadkim.

Jak zrobić strop drewniany – warstwy składowe

Tego rodzaju rozwiązanie składa się z kilku elementów. Warto spojrzeć na nie „od góry”, a więc począwszy od linii podłogi w pomieszczeniu. Najpierw trzeba wyróżnić wykończeniową warstwę podłogową (na przykład wykładzinę czy parkiet), dalej mamy: jastrych z cementu, wygłuszającą płytę mineralną, płytę OSB, drewniane belki stropowe, łaty drewniane (tu powinny być użyte podpórki do łat) i wreszcie lekki sufit – zwykle z płyt G-K. To wszystko razem składa się na gotowy do użytku strop. Od jakości jego wykonania zależy stabilność całej konstrukcji domu, więc nie ma miejsca na błędy. Jakie belki na strop drewniany wybrać? Preferuje się drewno lite gatunków wytrzymałych i mniej podatnych na ataki szkodników drewna.

Strop drewniany – konstrukcja tylko w ręku fachowców

Nie ma znaczenia, czy celem jest strop drewniany w domu murowanym czy budowanym z drewna. Pod względem technicznym zawsze wygląda to podobnie. Grunt, aby realizacją całości zajęli się fachowcy z wiedzą i doświadczeniem, którzy będą korzystać z odpowiednich materiałów oraz technologii. Dziś jest o to zdecydowanie łatwiej niż kiedyś, albowiem wyspecjalizowanych ekip nie brakuje. Lekki strop drewniany jest więc absolutnie osiągalny, choć tak jak wspomniano wcześniej, jego przygotowanie wymaga nieco więcej wysiłku niż w przypadku betonowego odpowiednika.

Belkowy strop drewniany – rozstaw belek oraz inne kwestie

Zdaniem specjalistów optymalna proporcja przekroju belki to stosunek 5:7, przy czym długość oparcia belki na murze powinna być równa wysokości tejże belki. Co do samego rozstawu osiowego belek, zależy on przede wszystkim od wyników dokonanych obliczeń. Czynniki kluczowe to obciążenie stropu oraz jego rozpiętość – na tej podstawie dokonuje się ostatecznego rozplanowania elementów. W zależności od potrzeb i techniki obranej przez wykonawcę, w obiekcie może znaleźć się strop żebrowy lub strop żebrowo-belkowy.

Jak wzmocnić strop drewniany?

W czasie prac należy uwzględnić zabezpieczenie belek z drewna. Odbywa się to poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji na końcach belek. Używa się w tym celu zazwyczaj warstwy papy, przy czym czoło belki pozostaje odkryte. Przy czole oraz wierzchniej części belki należy pozostawić nieco przestrzeni, co umożliwi odprowadzenie nadmiaru wilgoci z drewna. Z kolei pod deskowaniem można umieścić specjalną taśmę izolacyjną, która pozwoli na wytłumienie akustyczne całości. Temu samemu służy warstwa sprasowanej wełny układana pod jastrychem. Na solidność stropu wpływ mogą mieć zastosowane złącza ciesielskie. Odpowiednio wykonane połączenia ciesielskie wpływają na stabilność i pomagają w rozłożeniu obciążeń.

Komentarze do wpisu (2)

8 grudnia 2019

Zgrabnie napisane. Właśnie zastanawiam się czy strop drewniany nie byłby odpowiedni do domu - planują rozpocząć budowę w 2020 roku i teraz rozważam różne opcje. Będę jeszcze zgłębiał temat ale jakiś punkt wyjścia mam :) Dzięki.

28 lutego 2020

Brat kończył w ubiegłym roku budowę. Zdecydował się na strop drewniany - wygląda na to, że zdecydował słusznie. Koszt wykonania nie był wysoki, a przy tych rozwiązaniach architektonicznych na które się zdecydował to była chyba optymalna opcja.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl