Opinie o Nas
Do czego służą płytki perforowane i jak wykorzystać je w budownictwie? 2
Do czego służą płytki perforowane i jak wykorzystać je w budownictwie?

Łączenie ze sobą elementów drewnianych nie jest niczym nowym, gdy chodzi o branżę budowlaną. Wszak wiadomym jest, że drewno wykorzystuje się w niej od wieków, a dziś nie brak technologii, które wręcz na drewnie bazują. Jednocześnie przybywa pomysłów na to, aby nieco ułatwić i przyspieszyć prace montażowe Pomagają w tym płaskie łączniki mocowane do powierzchni drewnianej za pomocą zestawu gwoździ. W przypadku takich rozwiązań powszechnie stosuje się płytki perforowane. Z reguły zalicza się je w poczet złączy ciesielskich, choć są one specyficzne na tle pozostałych łączników z tej kategorii.

Czym wyróżniają się płytki z perforacją?

Płaskie łączniki z perforacją są standardowo wykonane z ocynkowanej stali. Warstwa ocynku zwiększa ich wytrzymałość poprzez zapewnienie skutecznej ochrony przed korozją. Grubość typowej płytki waha się pomiędzy 0,9 do 3 milimetrów. Za ich pomocą łączyć można elementy drewniane tej samej grubości znajdujące się w jednej płaszczyźnie. Stanowią alternatywę dla innych złączy oraz klejów. Łączenie uzyskiwane za pomocą płytek uzyska pełną wytrzymałość pod warunkiem, że zostanie wykonane gwoździowanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Płytki perforowane – niedrogie i efektywne

Do najważniejszych cech złączy tego rodzaju zalicza się ich niską wagę własną połączoną z dużą wytrzymałością uzyskiwanych połączeń. Oprócz tego są to elementy relatywnie tanie i nawet zakup większej ilości płytek nie wpływa znacząco na koszty prac budowlanych. Stosowanie złączy perforowanych przyspiesza znacznie stawianie gotowych do użytku obiektów, w tym elementów architektury ogrodowej. Nieco innym produktem jest taśma perforowana – używa się jej między innymi do podwieszania kanałów wentylacyjnych o okrągłym przekroju.

Uniwersalne rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu

Konsumenci mogą zdecydować się na płytki perforowane i montować je samodzielnie, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze pewne wymogi. Przede wszystkim należy stosować się do schematu gwoździowania dostosowanego do rozmiaru płytek oraz specyfiki łączonych elementów. Dostępne są specjalne kreatory online, za pomocą których da się ustalać optymalne wzory gwoździowania. Łącznik-płytka perforowana nie może być gwoździowany „na oko”, ponieważ konsekwencją będzie połączenie o niewystarczającej wytrzymałości na obciążenia.

 

Komentarze do wpisu (2)

29 grudnia 2019

Takie łączniki są bardzo dobre w kontekście łączenia drewna ze sobą. Plusem jest to że nie trzeba korzystać ze specjalnych narzędzi typu prasy, jak w przypadku płytek kolczastych, a solidność połączeń jest OK. Miałem z tym do czynienia parę razy i sądzę że to ciekawa alternatywa dla innych opcji.

16 lutego 2020

Uszanowanko dla świetnej hurtowni eArmet kilka zamówień u Państwa już za mną i zawsze pełna profeska! I chcę bardzo pochwalić za te artykuły bo sporo ciekawostek i to nawet dla ludzi z doświadczeniem w temacie

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl