Opinie o Nas
Wiata na drewno. Jak zbudować drewutnię krok po kroku? 2
Wiata na drewno. Jak zbudować drewutnię krok po kroku?

Domy, w których kominek lub piec opala się drewnem, zwykle mają własne drewutnie. Wiata na drewno miewa różne postacie, ale generalnie jest dość prostą konstrukcją o jednej funkcji. Kawałki drewna opałowego mają być tam składowane i możliwie w największym stopniu zabezpieczone przed wilgocią oraz czynnikami zewnętrznymi. Drewutnia coraz częściej nie wygląda przypadkowo. Jej właściciele starają się nadać elementowi estetyczny charakter, co w tych czasach nie stanowi żadnego problemu. Wszystko jest kwestią nakładów i włożonej pracy.

Wiata na drewno kominkowe – jakie opcje wchodzą w grę?

Pora zadać sobie pytanie, jak zbudować wiatę na drewno? Można ogólnie podzielić wiaty na dwie kategorie. Pierwsza to drewutnia połączona, która jest zintegrowana ściśle z budynkiem. Z reguły przylega ona do bocznej ściany domu lub do garażu, posiada też jednospadowy dach poprowadzony prostopadle do ściany i wsparty na słupach podporowych. Drugie z rozwiązań to wiata wolnostojąca, która jest zupełnie odrębnym bytem. Można postawić ją wszędzie, oczywiście mając na uwadze typowe wskazówki lokalizacyjne. Drewutnię powinno się stawiać w możliwie nasłonecznionym miejscu – optymalna będzie południowa strona naszej posesji.

Budowa wiaty na drewno

Najłatwiej będzie kupić gotową drewutnię, a ściślej mówiąc wiatę w elementach do złożenia. Ich dostępność jest dość szeroka, jednakże z reguły są to niewielkie konstrukcje. Jeśli chcemy coś większego i bardziej funkcjonalnego, można zdecydować się na zbudowanie przestronnej szopy na drewno. Opał będzie w niej lepiej zabezpieczony, a w środku da się przechowywać na przykład narzędzia ogrodowe. Bez względu na wybrany wariant, gotowa wiata na drzewo musi stanąć na solidnym, wyrównanym podłożu. Dobrze będzie przygotować wylewkę betonową, ale taniej wyjdzie położenie płytek chodnikowych.

Projekt drewutni – typowe elementy konstrukcji

Nim prace się rozpoczną, warto odpowiednio je zaplanować. Przy zakupie gotowego zestawu do złożenia sprawa jest łatwiejsza, ale w przypadku samodzielnie realizowanej konstrukcji komplikacji jest nieco więcej. Standardowy projekt wiaty na drewno w typie wolnostojącym uwzględnia takie składowe, jak: słupy nośne i montowane na ich końcach płatwie, ściany boczne, ścianę tylną i zadaszenie wraz z pokryciem. Ważna jest też impregnacja. Jeśli materiał nie został wcześniej zabezpieczony przed szkodnikami i zmienną aurą, należy zrobić to we własnym zakresie.

Tania i ładna drewutnia na drewno – na czym da się zaoszczędzić?

Gdy mniej więcej wiadomo, jak zbudować wiatę na drewno, warto pomyśleć o ewentualnej optymalizacji wydatków z nią związanych. Bardzo często do zbudowania drewutni wykorzystuje się drewno sosnowe, które nie zalicza się do drogich. Można jednak wykorzystać inne, solidniejsze z natury gatunki, jeśli budżet na to pozwala. Drożej będzie także wtedy, gdy zamarzy nam się spersonalizowana drewutnia – projekt przygotowany przez fachowca będzie odpowiednio kosztował. Potrzebne do wykonania całości złącza ciesielskie czy niezbędne wkręty do drewna same w sobie nie kosztują wiele – nawet te z wysokiej półki uda się nabyć tanio.

Budujesz domek narzędziowy? Z pewnością będziesz potrzebować produktów z kategorii Wkrety do architektury ogrodowej oraz Kotwy wkręcane do ziemi

Komentarze do wpisu (2)

13 września 2020

Będę stawiał wiatę prawdopodobnie na przyszłą wiosnę. Na pewno skorzystam z porad, bo wyglądają bardzo rzeczowo. Mam ogarnięte już drewno, akurat w moim przypadku modrzew - ponoć bardzo odporny na czynniki zewnętrzne. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

27 września 2020

Drewutnia potrafi być ozdobą domu - tylko trzeba się trochę napracować. Warto - u mojego ojca świetnie to wygląda. Bo takie byle jakie drewutnie klecone naprędce to raczej słabe rozwiązanie. Nieestetyczne i zwykle nietrwałe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium