Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić zadaszenie tarasu i jakie rozwiązanie okaże się w ich przypadku optymalne. Jak się okazuje, możliwości w tym zakresie są dość szerokie i w gruncie rzeczy najczęściej do głosu dochodzą dwie opcje. Chyba najbardziej popularne jest zadaszenie tarasu z drewna – naturalny materiał jest estetyczny, zapewnia także świetną wytrzymałość w kontekście wieloletniego użytkowania. Dobrze sprawdzi się tutaj daglezja lub drewno klejone poddane obróbce fabrycznej – wyróżnia je jeszcze lepsza odporność na zewnętrzne czynniki. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja zadaszenia tarasu z aluminium, jednakże to materiał droższy i znacznie trudniejszy w obróbce. Będzie się też silnie nagrzewał w letnie dni.
Projekt zadaszenia tarasu – o czym trzeba pamiętać?
Nie da się postawić żadnego z zadaszeń ot tak. Konstrukcje tego rodzaju muszą być przemyślane. Pierwsza kwestia to szkielet całości. Słupy osadzone w gruncie to konieczność. Warto dodatkowo zabezpieczyć je betonem, gdzie czemu uda się ograniczyć negatywny wpływ wilgoci na materiał. Najczęściej słupy są drewniane, podobnie jak reszta zadaszenia. Z punktu widzenia walorów praktycznych, konstrukcja zadaszenia tarasu z drewna oznacza zwykle krótszy czas realizacji oraz niższe koszty. Jednakże słupy wsporne, podpory poprzeczne oraz krokwie muszą być prawidłowo zamontowane dla optymalnego rozłożenia obciążeń.
Jak zbudować zadaszenie tarasu własnymi rękami?
Jeżeli ktoś czuje się na siłach, może podjąć się wykonania wszystkich prac samodzielnie. W przypadku konstrukcji drewnianych jest to w pełni realne, aczkolwiek należy mieć do dyspozycji niezbędne narzędzia, takie jak wiertarka, pilarka, poziomnica i kilka innych. Budowa zadaszenia tarasu musi bazować na statycznej konstrukcji – cały szkielet musi być zwarty, słupy pewnie osadzone, a legary muszą mieć odpowiednią grubość. Konieczne jest dokładne wyliczenie wszystkich obciążeń, a ponadto trzeba uwzględnić zalegający zimą śnieg oraz inne potencjalne czynniki. Gdy to dla kogoś zbyt wiele, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów.
Kwestie formalne, czyli co z pozwoleniami?
Część inwestorów w praktyce nie zastanawia się nad tym, czy zadaszenie tarasowe wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. Należy jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym w razie stwierdzenia nieprawidłowości urzędnicy mogą nakazać rozbiórkę niezgodnych z przepisami elementów. Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna czy aluminium, by nie narazić się na przykrości? Najlepiej zacząć od zweryfikowania stanu regulacji w tym zakresie w swojej gminie. Możliwe, że żadne zgłoszenia nie będą konieczne, ale dla spokoju ducha i powodzenia projektu lepiej mieć to „czarno na białym”.
Czytaj również:
Jak zrobić taras na wspornikach (wentylowany). Poradnik krok po kroku
Jak prawidłowo łączyć krokwie w kalenicy?
Jak przymocować trampolinę ogrodową do podłoża?
looki28
Na wiosnę planuję wykonać zadaszenie samodzielnie - mam już pobrany z netu projekt, na którym chcę się oprzeć. A tekst bardzo fajnie napisany i przydatny. Pozdro dla załogi sklepu od stałego klienta :)